Jan Stráský končí ve funkci ředitele šumavského národního parku. Na mimořádné tiskové konferenci ve Vimperku to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Stráský opustí místo šéfa k 30. červnu, jeho nástupcem se stane dosavadní náměstek parku Jiří Mánek.
Stráský stojí v čele parku od loňského února. Když ho Chalupa jmenoval do funkce, uvedl, že Stráský by měl stát v čele parku rok až osmnáct měsíců. "Proto bylo zřejmé, že letos mezi 15. únorem a 15. srpnem na své pozici skončím," uvedl Stráský. Nebyl odvolán, byla s ním ukončena smlouva dohodou.
Jeho nástupcem se stane čtyřicetiletý Mánek, který se loni vrátil do vedení parku krátce po jmenování Stráského ředitelem. Rodák z Horské Kvildy do roku 2007 deset let v NP Šumava pracoval, potom na čas odešel, provozoval geneticko-biochemickou laboratoř se zaměřením na výzkum genofondu populací lesních dřevin. Mánek je členem ODS.
Bývalý předseda federální vlády a ministr v několika resortech Stráský byl na místě šéfa parku trnem v oku ekologickým aktivistům, kteří jedenasedmdesátiletého milovníka turistiky několikrát kritizovali za zásahy na Šumavě.
Například letos v dubnu si od sdružení Děti Země vysloužil hned dvojí "ocenění" - anticenu Ropák za největší protiekologický počin a Zelenou perlu za antiekologický výrok. Podle pořadatelů ankety byla hlavním důvodem "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti". Zelenou perlu obdržel Stráský za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami."
Loni aktivisté protestovali blokádami při zásahu proti kůrovci v lokalitě Na Ztraceném. Na tomtéž území zahájil park kácení i letos, i když zvolil šetrnější metodu. Přesto tento krok vyvolal nevoli v Bruselu, kdy si na zásahy Na Ztraceném stěžovala Evropská komise.