Na česká nákupní centra se kvůli krizi sesypou zloději. Tvrdí to odborníci z bezpečnostních agentur. Velké ztráty čekají i firmy, které kvůli krizi seškrtaly náklady na ostrahu. Ke krádežím se uchýlí hlavně propuštění cizinci a paradoxně i Češi obávající se o práci.
Česko již tradičně patří mezi země, ve kterých se v obchodech nejvíce krade. Podle studie britské společnosti Centre for Retail Research se v tuzemských obchodech ročně ztratí či ukradne zboží za devět miliard korun. Nejčastěji skončí v kapsách chmatáků alkohol, parfémy, kosmetika, elektronika a drahé potraviny. Zloději využívají také toho, že krádež zboží pod pět tisíc korun je v Česku pouze přestupkem, ne trestným činem.
Skončili na ulici, žebrají a kradou
Nejtvrději dopadla krize na cizince, kteří v Česku pracovali jako nekvalifikovaná síla. Například mladoboleslavská Škoda Auto vypověděla v posledních měsících kontrakty agenturám s více než třemi tisíci zaměstnanci, zejména cizinci. Hned nato vzrostl v mladoboleslavských obchodech počet drobných krádeží o osmdesát procent. Přibylo i bezdomovců, kteří žebrají před nákupními centry.
ČTĚTE TAKÉ: Letenka a eura na cestu. Stát hledá, jak se zbavit cizinců
Obdobné případy hlásí i zbytek republiky: za většinu krádeží v obchodech na Turnovsku mohli zahraniční dělníci, kteří přišli o práci. Hodnota ukradeného zboží se však pohybuje pouze v řádech desetikorun: chycení cizinci totiž kradli jen základní potraviny, které mnohdy jedli přímo v obchodě. Plzeňské nákupní centrum Tesco kvůli zvýšenému počtu krádeží zřídilo malou policejní služebnu ve své budově.
Zaměstnanec, nebo zloděj?
Nejlepší obranou před zlodějíčky jsou kvalitní bezpečnostní služba, elektronická čipová ochrana zboží a citlivý přístup k zaměstnancům. Ten může podle odborníků předejít vysoké zaměstnanecké kriminalitě. Pracovníci, kteří se bojí, že kvůli krizi zůstanou na dlažbě, se odhodlají k zoufalým činům.
"Z firmy si nejčastěji odnášejí zboží, hotovost nebo důvěrné informace, které chtějí prodat konkurenci," popisuje Tomáš Kafka z poradenské firmy Ernst & Young. Připojuje i vysvětlení, proč se odhodlají ke krádeži: "Musí zajistit rodinu."
Podle Kafky zůstane velká část podvodů a krádeží řadových zaměstnanců neodhalená, protože "když chcete odhalit podvod, musíte vědět, jak se dělá, a to málokdo z vedení ví".
Své o zaměstnanecké kriminalitě vědí šéfové velkého nákupního centra v Ostravě. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ tam značně prořídly zásoby alkoholu jen pár dní poté, co propustili ostrahu hlídkující u pokladen a ve skladu. Za jeden víkend se ztratil tvrdý alkohol za sedmdesát tisíc korun. Podle všeho jej ukradli zaměstnanci.
ČEZ: Zloději nás připraví o tři miliardy
Bezpečnostní ředitel ČEZ Daniel Rous předpokládá, že vzroste počet lidí, snažících se ušetřit za elektřinu: "Jen za loňský rok odhadujeme ztráty způsobené černými odběrateli elektřiny, plynu a vody na tři miliardy korun."
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ a krize: v ceně elektřiny pojištění proti ztrátě práce
Vít Bárta z bezpečnostní firmy ABL nevidí finanční krizi jen černě: "Krize je pro bezpečnostní sektor příležitost. Přinese větší poptávku po kvalitě a umožní vyniknout těm lepším a kvalitnějším." Soukromý bezpečnostní sektor je podle mínění většiny zůčastněných naddimenzovaný, pracuje v něm skoro šedesát tisíc lidí.
Foto: Karel Šanda