Kroužky pro děti? Vede sport, na vzestupu jsou nové technologie

Domácí
31. 8. 2019 05:30
Oblíbené tanečky.
Oblíbené tanečky.

S blížícím se koncem prázdnin nastává kromě příprav na vyučování také náročné období hledání mimoškolních aktivit. Jak ale vybrat z nekonečného množství tu správnou? Bude to dítě skutečně bavit? A není to příliš finančně náročné? Nejen na tyto otázky odpověděla v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ zakladatelka společnosti Kroužky Marie Vraná Růžička, která se oboru věnuje více než dvacet let. Mimo jiné také prozradila, co děti zajímá nejvíce a jak přistupuje k jejich hodnocení.

Marie Vraná Růžička.Jak poznám, na který kroužek se mé dítě hodí, když ono samotné nemá preference?

Na začátku je nejdůležitější si s dítětem popovídat. Samotný rodič ale vidí, že je jeho dítě sportovně nadané nebo naopak spíše umělecky a bude ho bavit například zpěv. Dobré je také přijít na ukázkovou hodinu a podle toho se rozhodnout, jestli si bude rozumět s lektorem. Zároveň máme na webu (krouzky.cz) test pro rodiče, který může pomoci správně nasměrovat.

Které kroužky jsou v současné době ty nejoblíbenější?

Vědecké pokusy, lego robotika, elektro kroužek a angličtina. V současné době děti tíhnou k elektronice a novým technologiím, což je skvělé, protože se tak vyvíjí celý svět, a i v zájmové činnosti na to reagujeme.

To jsou spíše edukativní kroužky. Co ty ostatní?

Nesmrtelný je rozhodně sport a je to tak správně. V kroužku sportmaniak se dítě za jedno pololetí seznámí s pěti sportovními disciplínami. Dále jsou velmi oblíbené bojové sporty a sebeobrana nebo také florbal. V prosinci nás čeká velký celorepublikový floorbalový turnaj, který proběhne v Brně, kde se potkají děti ze základních škol z celé České republiky. Máme také taneční kroužky, velmi populární je aerobik, moderní tanec, hip-hop a v mateřských školkách probíhají tanečky. Mezi uměleckými a tvořivými kroužky je velmi oblíbená keramika nebo tvořivý výtvarný kroužek. Součástí jsou také hudební nástroje, přičemž nejoblíbenější je stále flétna.

Jde o to, aby mělo dítě kde trávit čas po škole? Nebo se mohou skutečně něco naučit?

Rozhodně se něco naučí. Máme velkou výhodu v tom, že to celé můžeme uchopit trochu inovativněji než klasický školský systém. My to nebereme tak, že se všichni musí naučit všechno stejně a všechno "na jedničku". Každé dítě má jinde startovací čáru a prostřednictví našich lektorů ji posouvá. Uvedu příklad s kroužkem zálesáctví. Můžeme tam mít dítě, které je uzavřenější, introvertnější, tak je skvělé, když jej náš lektor inspiruje k pozorování a ochraně přírody, to úplně stačí, ale aktivnější dítě v tomtéž kroužku se naučí postavit stan, morseovku, vázání uzlů, sbalit batoh na dlouhou túru, rozdělat oheň a podobně. Navíc děti vedeme k sebehodnocení, na konci každé lekce se jich ptáme, co se dnes naučily, co se nového dozvěděli, v čem se zdokonalily a na čem chtějí ještě příště pracovat. Naštěstí provázíme děti zájmovým vzděláváním a naši lektoři děti nehodnotí jako ve škole

Jakým způsobem vybíráte jednotlivé lektory?

Náš tým lektorů doplňujeme celoročně a po celé republice. Máme poměrně rozsáhlé přijímací řízení. Prověřujeme odbornou způsobilost, zájemci musí projít psychologickým testem a zároveň přihlížíme k referencím. Ideální je, když má lektor pedagogické vzdělání, v opačném případě si je sami dovzděláváme akreditovaným školením na pedagoga volného času. Úspěšným uchazečům o pozici lektora se dále věnují naši odborní metodici, formou odborných školení, supervizí a hospitacemi. Po celém Česku působí náš tým 600 lektorů.

Kolik stojí průměrně kroužek?

Cena našich kroužků se pohybuje většinou kolem tisíce korun za pololetí. Záleží na tom, zda jsou k dané aktivitě potřeba nějaké pomůcky, cena se tak liší podle výše nájemného v dané partnerské škole.

Mají šanci také děti, jejichž rodiče mají omezené finanční možnosti?

Když se nám ozve maminka samoživitelka, která má dítěti problém zaplatit kroužek, tak se můžeme domluvit i na nějakých splátkách anebo úplně zadarmo. Na naše tábory také jezdí zdarma děti ze sociálně slabších rodin a dětských domovů.

Jaké máte plány do budoucna?

Máme velkou novinku Chovatelský kroužek! Za dětmi přímo do školy budou docházet s různými zvířátky jejich chovatelé, a děti se budou učit, jak se správně starat o zvíře, které si chtějí pořídit. Předem si tak mohou uvědomit, co ta péče obnáší a zda na ni mají čas. Aby potom nedocházelo k tomu, že pejsci končí v útulcích. Potom budeme dělat ještě workshopy, kde to bude o prevenci aby to nebylo pouze o tom chtít zvířátko a neuvědomovat si zodpovědnost. Máme na to sponzora, takže to bude pro děti zdarma. Pilotně to začíná v Praze a za rok se mohou těšit "malí chovatelé" z dalších měst.

Marie Vraná Růžička

Vystudovala střední pedagogickou školu, obor pedagogika volného času. Po maturitě odešla do Prahy, kde pracovala jako vychovatelka, částečně také učila a vedla zájmové kroužky. Už tehdy zaznamenala, že je po kroužcích poptávka také v jiných mateřských a základních školách. V osmnácti letech se proto rozhodla založit společnost Kroužky, která každý rok provází volným časem 15 tisíc dětí v Praze, Chrudimi, Pardubicích, Hradci Králové, Brně, Zlíně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Bratislavě. 

Autor: -jan- Foto: archiv

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ