Volby v Krupce na Teplicku opět nebudou. Původně se měly konat již tuto sobotu, ale Ústavní soud (ÚS) je odložil na neurčito - bude totiž dál zkoumat situaci kolem kupčení s hlasy.
Skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů, která žádá opakování hlasování v celé Krupce, však odklad voleb přivítala. "Pro město to znamená další nepříjemnosti a prodloužení nejistoty," rozhořčoval se tajemník krupské radnice František Růžička (KDU-ČSL). Sám by preferoval opakování voleb jen ve třech zneplatněných okrscích, protože v ostatních prý výsledek hlasování v podstatě odpovídal předešlým volbám.
Podle soudu by nebylo správné, kdyby se volby ve třech okrscích zopakovaly předtím, než bude jasné, zda k volbám nepůjdou lidé v celé Krupce. Zástupci pěti volebních uskupení, podle nichž volby ovlivnilo kupčení s hlasy, u soudu žádali opakování voleb v celé Krupce.
"Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností," řekl Vladimír Štol, advokát stěžovatelů, mezi nimiž jsou strany Zdravá Krupka, KSČM, Věci veřejné, Dělnická strana sociální spravedlnosti a SPOZ. Návrh podpořili i zástupci ODS, kteří původně pod ústavní stížnosti podepsáni nebyli.
Jak probíhaly podzimní volby v Krupce? |
Volby do zastupitelstva v Krupce podle původních výsledků vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Druhá ODS, třetí KSČM a čtvrtá ČSSD mají po třech mandátech, Zdravá Krupka dva.
Zbylé tři stěžující si strany zůstaly pod pětiprocentní hranicí, další čtyři subjekty mají po jednom mandátu. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro vítězné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun. |
Rozhodnutí soudu o odkladu voleb přivítali. ÚS by prý měl vnést jasno do toho, zda je v Česku v komunálních volbách legální vyplácet odměnu za hlasy. Soudy v tom nejsou jednotné. Například ostravský krajský soud kvůli kupčení zrušil volby v Českém Těšíně. Ústecký krajský soud sice nařídil zopakovat volby ve třech okrscích kvůli nepovolené agitaci, ale odměny za hlasy nepovažoval za důvod k zásahu. "Pojetí kampaně obchodně-tržním způsobem, tedy například vyplácení odměny za hlas sociálně slabým, není porušením volebního zákona," uvedl krajský soud. S tím stěžovatelé nesouhlasili a chtějí nové volby v celé Krupce.
"Jde nám o systémovou změnu, aby se v příštích volbách už neodehrávalo to, co se stalo v Krupce," uvedla Miloslava Bačová z uskupení Zdravá Krupka. Upozornila na to, že v parlamentních volbách je kupčení s hlasy zakázáno, zatímco v komunálních volbách zákon podobné jednání výslovně nezakazuje. "Je prostě nutné konstatovat, že jakákoli manipulace s voličem, ať už fyzická, finanční nebo jiná, je v průběhu voleb nepřípustná, a pakliže se to odehraje, nemohou volby platit," dodal Pavel Maleček ze Zdravé Krupky.
V Českém Těšíně si volby zopakují
Lístek do urny ale v sobotu přijdou hodit obyvatelé Českého Těšína.
Jak volili obyvatelé Českého Těšína? |
Podle svědků dostávali v říjnu voliči za hlas pro SOS pro Český Těšín odměnu 300 až 700 korun. Lídr kandidátky Marian Kuś tvrdí, že s vyplácením peněz neměl on ani jeho kolegové nic společného. Podle původních výsledků skončila SOS pro Český Těšín ve volbách s 19 procenty hlasů na druhém místě za ČSSD s 23 procenty.
|
Sobotní volby proto budou pod drobnohledem - do ulic vyjdou policisté, členové speciální jednotky i kriminalisté v civilu. Poprvé v zemi bude volby do obecního zastupitelstva sledovat i nevládní organizace Transparency International, jejímž posláním je zjišťovat stav korupce a aktivně přispívat k jejímu omezování. "Na místě zkusíme prověřit podezření na manipulaci s volebními hlasy a následně to zdokumentujeme," potvrdil projektový vedoucí Transparency International Stanislav Beránek.