Krupka i nadále bez zastupitelů, v Těšíně se k urnám půjde

Domácí
5. 1. 2011 17:34
Podzimní volby do zastupitelstva (ilustrační foto).
Podzimní volby do zastupitelstva (ilustrační foto).

Volby v Krupce na Teplicku opět nebudou. Původně se měly konat již tuto sobotu, ale Ústavní soud (ÚS) je odložil na neurčito - bude totiž dál zkoumat situaci kolem kupčení s hlasy.

Skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů, která žádá opakování hlasování v celé Krupce, však odklad voleb přivítala. "Pro město to znamená další nepříjemnosti a prodloužení nejistoty," rozhořčoval se tajemník krupské radnice František Růžička (KDU-ČSL). Sám by preferoval opakování voleb jen ve třech zneplatněných okrscích, protože v ostatních prý výsledek hlasování v podstatě odpovídal předešlým volbám.

Podle soudu by nebylo správné, kdyby se volby ve třech okrscích zopakovaly předtím, než bude jasné, zda k volbám nepůjdou lidé v celé Krupce. Zástupci pěti volebních uskupení, podle nichž volby ovlivnilo kupčení s hlasy, u soudu žádali opakování voleb v celé Krupce.

"Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností," řekl Vladimír Štol, advokát stěžovatelů, mezi nimiž jsou strany Zdravá Krupka, KSČM, Věci veřejné, Dělnická strana sociální spravedlnosti a SPOZ. Návrh podpořili i zástupci ODS, kteří původně pod ústavní stížnosti podepsáni nebyli.

Jak probíhaly podzimní volby

v Krupce?

Volby do zastupitelstva v Krupce podle původních výsledků vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Druhá ODS, třetí KSČM a čtvrtá ČSSD mají po třech mandátech, Zdravá Krupka dva.

 

Zbylé tři stěžující si strany zůstaly pod pětiprocentní hranicí, další čtyři subjekty mají po jednom mandátu. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro vítězné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun.

Rozhodnutí soudu o odkladu voleb přivítali. ÚS by prý měl vnést jasno do toho, zda je v Česku v komunálních volbách legální vyplácet odměnu za hlasy. Soudy v tom nejsou jednotné. Například ostravský krajský soud kvůli kupčení zrušil volby v Českém Těšíně. Ústecký krajský soud sice nařídil zopakovat volby ve třech okrscích kvůli nepovolené agitaci, ale odměny za hlasy nepovažoval za důvod k zásahu. "Pojetí kampaně obchodně-tržním způsobem, tedy například vyplácení odměny za hlas sociálně slabým, není porušením volebního zákona," uvedl krajský soud. S tím stěžovatelé nesouhlasili a chtějí nové volby v celé Krupce.

"Jde nám o systémovou změnu, aby se v příštích volbách už neodehrávalo to, co se stalo v Krupce," uvedla Miloslava Bačová z uskupení Zdravá Krupka. Upozornila na to, že v parlamentních volbách je kupčení s hlasy zakázáno, zatímco v komunálních volbách zákon podobné jednání výslovně nezakazuje. "Je prostě nutné konstatovat, že jakákoli manipulace s voličem, ať už fyzická, finanční nebo jiná, je v průběhu voleb nepřípustná, a pakliže se to odehraje, nemohou volby platit," dodal Pavel Maleček ze Zdravé Krupky.

V Českém Těšíně si volby zopakují

Lístek do urny ale v sobotu přijdou hodit obyvatelé Českého Těšína.

Jak volili obyvatelé Českého Těšína?

Podle svědků dostávali v říjnu voliči za hlas pro SOS pro Český Těšín odměnu 300 až 700 korun. Lídr kandidátky Marian Kuś tvrdí, že s vyplácením peněz neměl on ani jeho kolegové nic společného. Podle původních výsledků skončila SOS pro Český Těšín ve volbách s 19 procenty hlasů na druhém místě za ČSSD s 23 procenty.

 

Vedení radnice se ovšem obává, že ke kupčení dojde znovu. "Lidé, kteří v říjnu dostali peníze za to, že šli volit, tvrdí, že mají odměnu slíbenou i tentokrát. Dokonce prý dostanou ještě více peněz," řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková. Podle ní o tom má vedení města signály z více stran. "O hlasy se zajímají stejní lidé jako na podzim. Mají kontakty na lidi, kteří svůj hlas za peníze odevzdali už minule. Teď se k nim přidají i ti, kteří tehdy nevěřili, že jim někdo za volební hlas opravdu zaplatí," řekla. Opakovat hlasování nařídil soud na podzim kvůli masivnímu skupování hlasů pro SOS pro Český Těšín.

Sobotní volby proto budou pod drobnohledem - do ulic vyjdou policisté, členové speciální jednotky i kriminalisté v civilu. Poprvé v zemi bude volby do obecního zastupitelstva sledovat i nevládní organizace Transparency International, jejímž posláním je zjišťovat stav korupce a aktivně přispívat k jejímu omezování. "Na místě zkusíme prověřit podezření na manipulaci s volebními hlasy a následně to zdokumentujeme," potvrdil projektový vedoucí Transparency International Stanislav Beránek.

Další čtení

Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Velká akce: Lidé navtšívili vodní i větrné mlýny v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ