Úder mohl přijít odkudkoli, říká Manuel Van Eyck, původem František Vaněček z Prahy a veterán války ve Vietnamu. Právě před šedesáti lety, 1. listopadu 1955, začal krvavý vojenský konflikt, který změnil Ameriku. A zapojilo se do něho také několik Čechů.
Když Manuel Van Eyck přijde v Praze do kavárny, zásadně si nesedá doprostřed místnosti. Rozhlédne se, vyhodnotí situaci a poté zamíří ke strategicky nejvýhodnějšímu bodu, odkud má přehled o všem, co se děje před ním i za ním. "Nejdůležitější je mít krytá záda," říká osmašedesátiletý muž s lehkým americkým přízvukem, vklíněný mezi sloup a okno v kavárně Slavia, a svým tvrdým pohledem skenuje lidi na ulici i hosty srkající ranní kávu.
"Nejhorší, že když někdo zavrže židlí o podlahu, hned mám pocit, že se něco děje," říká válečný veterán s arabským šátkem kolem ramen a čínským tetováním na krku, jež v překladu znamená: Nemám nad sebou žádného mistra.
Utéct z Československa do Ameriky byl Van Eyck odhodlán od puberty. Vyhodnotil si ale, že nejvýhodnější bude do Ameriky přijít až z diplomem z vysoké školy. A tak trpělivě skládal zkoušky, zápočty a čekal na promoci. Hned poté se bez velkého sentimentu odřízl od vlasti, kamarádů i od rodiny. "Babičce ani dědečkovi jsem o plánu utéct neřekl, nechtěl jsem jim způsobit citovou újmu," vzpomíná. Cíl měl jasný. Dostat se co nejrychleji na opačnou stranu Atlantiku. A odtud vyrazit bojovat proti komunismu do exotické asijské džungle, v níž během dlouhých dvaceti let našlo smrt šedesát tisíc amerických vojáků.
Na vítězné straněV roce 1955, kdy začala válka ve Vietnamu, bylo Van Eyckovi pouhých osm let, zapojil se do ní až v roce 1970, když byl konflikt v plném proudu. Komunistický severní Vietnam se pokoušel pohltit nekomunistický jižní Vietnam a armáda Spojených států se mu v tom snažila zabránit. "Americká veřejnost i experti tehdy věřili teorii, že v jihovýchodní Asii nastane takzvaný dominový efekt," podotýká historik Ladislav Kudrna z Ústavu pro studium totalitních režimů. "Podle této představy se komunismus měl šířit z jedné země do druhé, a pokud by ho někdo vojensky nezastavil, dorazil by až k branám Spojených států." Američané vzali výzvu za svou a na konci šedesátých let nasadili do jihovýchodní Asie půl milionu amerických vojáků.
Manuel Van Eyck se do armády přihlásil okamžitě po příletu. A kupodivu nebudil u přijímací komise podezření, že by mohl být československým špionem. Údiv budilo pouze jeho neutuchající odhodlání válčit s komunismem. "Divili se, že se člověk z Evropy rozhodl jít bojovat za Američany, a to do války, kam skoro nikdo nechtěl," říká Van Eyck. Zkoušky složil, byl přijat do výcviku a na základně Fort Lewis ve státě Washington vyfasoval tři deky, polštář a zelenou košili.
Následovaly týdny tréninkové rutiny. Den začínal ranní rozcvičkou, poté přicházel celodenní dril skládání zbraní, běhů v plné polní a plazení pod ostnatým drátem. Z bývalého pražského studenta se stával sebevědomý americký voják, který nabyl přesvědčení, že jednou bude stát na vítězné straně. "Byl jsem odhodlaný překonat jakékoli překážky, abych dosáhl svého cíle, a nic jsem tehdy nepovažoval za problém," vybavuje si své pocity v předvečer odletu na základnu na vietnamském pobřeží. Mezitím si stihl změnit jméno - z Vaněček na současné Van Eyck. A to z ryze praktických důvodů. "Pokud by mě chytil Vietkong a dozvěděli se, že jsem utekl z komunistického Československa, určitě by mě dost škaredě mučili, což jsem opravdu nechtěl," říká.
* Kolik Čechů bojovalo na straně USA ve Vietnamu?
* Jak rychle přišlo znechucení válkou? A brali vojáci ve Vietnamu drogy?
* Jaké pocity Manuel Van Eyck prožíval po návratu do civilizace?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU 2015.