Vláda nesouhlasí s návrhem komunistů, který by Nejvyššímu správnímu soudu umožnil zbavit poslance či senátora za určitých okolností mandátu. Novináře o tom informoval vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Kabinet nesouhlasí ani s referendem k radarové základně.
Předkladatelé ústavní novely chtějí, aby mohl být mandát zákonodárci odejmut v případě, že z nízkých pohnutek opustí svou stranu a zpronevěří se jejímu programu. Naposled se o takové možnosti mluvilo v souvislosti s bývalými poslanci ČSSD Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, kteří opustili sněmovní klub své strany a podpořili vznik kabinetu ODS, KDU-ČSL a zelených.
Parlament novelu projedná i přes nesouhlasné stanovisko vlády. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, budou k jejímu schválení nutné hlasy nejméně 120 z 200 poslanců. Vyjádření zástupců koaličních poslaneckých klubů naznačují, že takovou podporu v dolní komoře nezíská.
Návrh rozšiřuje ústavu o možnost ztráty mandátu z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Proti němu by bylo možné odvolat se k Ústavnímu soudu. Nic dalšího ale tato ústavní novela neřeší. Kdo a za jakých okolností by se na Nejvyšší správní soud mohl obrátit, by upravovaly až další legislativní úpravy, které by komunisti předložili v případě úspěchu ústavní novely, řekla už dříve jedna z autorek Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).
Neprošlo ani referendum
S negativním stanoviskem v pondělí poslala vláda do sněmovny také komunistický návrh zákona o speciálním referendu, v němž by lidé rozhodli o umístění americké protiraketové základny na českém území. Novinářům to oznámil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Nesouhlas vlády se čekal. Bez ohledu na postoj koaličních ministrů bude mít rozhodující slovo parlament.
Komunisti neúspěšně předkládali obdobný zákon již dříve. Na rozdíl od předchozí předlohy je ale podmínkou lidového hlasování žádost Spojených států o umístění základny. K vypsání referenda by ale nově stačilo, kdyby si ho přálo 80 poslanců, tedy počet, který KSČM a ČSSD ve sněmovně pohodlně dají dohromady. Referendum by podle nové verze mohlo požadovat také krajské zastupitelstvo. Stejně jako v původním návrhu stačí k vyhlášení referenda i petice s 200 tisíci podpisů.
Foto: Karel Šanda