Policie prošetřuje už dva rozsáhlé korupční případy týkající se podvádění při jazykových zkouškách pro cizince. Nekalostí při nich je však daleko více. Změnit to má nové vládní nařízení.
Zkoušky z češtiny pro cizince jsou pod vlivem organizovaných mafií. Ty jim za peníze nabízejí "složení" testu a tím i potřebné povolení k trvalému pobytu. Vyplývá to z materiálu, který v rámci chystaného nařízení vlády o prokazování znalosti českého jazyka připravilo ministerstvo školství
Takzvaní zprostředkovatelé se podle dokumentu snaží ovlivnit průběh přezkoušení, fakticky pro cizince získávají osvědčení nelegálně. Ministerstvo dlouhodobě zaznamenává záměny, kdy místo uchazeče na zkoušku přijde někdo jiný, kdo jazyk ovládá. Pravomoci policie při jazykových testech příliš rozsáhlé nejsou. "V případech, kdy má komise pochybnosti o totožnosti cizince, jsme přivoláni k jejímu ověření," konstatovala Kateřina Rendlová, mluvčí Cizinecké policie. Větší kompetence však policie nemá.
Lépe na tom kvůli chybějícím zákonům nejsou ani další úřady. "Vliv zprostředkovatelů
se nepodařilo odpovídajícím způsobem eliminovat," konstatovalo ministerstvo. A to ani přesto, že už policie zahájila kvůli korupci na jazykových školách dvě vyšetřování.
* Jak probíhá vyšetřování těchto korupčních případů?
* Kolik stojí "pomoc" při zkouškách?
* A jak s tím chce ministerstvo bojovat?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.