Lýkožrout smrkový
Kůrovec útočí. V lesích se očekává rekordní kalamita
09.05.2016 18:15 Původní zpráva
Českým lesům hrozí největší kůrovcová kalamity za posledních 20 let. Jen státní podnik Lesy vynaloží na boj proti tomuto škůdci více než 130 milionů korun. Loňské mimořádně suché a teplé počasí přálo kůrovcům. Podle Lesů ČR se kvůli tomu namnožilo hned několik generací tohoto brouka. Lesníci očekávají, že letos bude kůrovce třikrát víc než vloni.
Napadnout může stovky tisíc hektarů porostů ve státních, obecních i církevních lesích."Oslabené stromy jsou pro něj ideálním útočištěm. Obdobná situace byla v první polovině 90. let minulého století. Tehdy šlo o největší kůrovcovou kalamitu u nás," řekl Václav Lidický, výrobně-technický ředitel Lesů ČR. V ohrožení jsou rovněž porosty na Slovensku, v Rakousku nebo Německu.
Ochrana za 132 milionů
Právě kvůli lýkožroutu smrkovému a dalším škůdcům v posledních letech výrazně narůstá podíl takzvané nahodilé těžby. Zatímco v roce 2013 to bylo ve státních lesích něco přes milion kubíků, vloni to bylo už více než třikrát tolik. "Loni jsme vytěžili, zejména kvůli napadení stromů kůrovcem, rekordní objem dříví," konstatoval generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Rekordní těžbu očekává podnik i letos.
Státní Lesy nasadí v celé republice na 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů, náklady na obranu před lýkožroutem dosáhnou podle odhadů výše 132 milionů korun. Ministerstvo zemědělství v pondělí oznámilo, že kvůli značnému výskytu kůrovce letos zdvojnásobí monitorovací lety.
"Díky nim budou rychle a včas odhalena nově vznikající kůrovcová ohniska, zejména v plošně rozsáhlých nebo obtížně přístupných lesních porostech. Lesy se budou tímto způsobem monitorovat v návaznosti na počasí a vývoj kůrovců až do podzimu 2016," sdělilo ministerstvo.
Kůrovcová žaloba
V souvislosti s kůrovcovou kalamitou podalo před měsícem ekologické Hnutí Duha žalobu na Lesy ČR. Domáhá se v ní informací o pokutách, které státní podnik udělil těžařským firmám za to, že umožnily rozšíření kůrovce. Sdružení uvedlo, že kromě sucha, které oslabilo smrkové porosty, mohly na některých místech přispět ke kůrovcové kalamitě rovněž těžařské firmy, jež získaly na prodej dřeva a hospodaření ve státních lesích pětileté smlouvy. Čím více bude kůrovce, tím více mohou podle Hnutí Duha těžit a vydělávat.
"Firmám se vyplatí v době dostatečné poptávky kůrovcové stromy včas nezpracovávat a zaplatit raději Lesům ČR pokutu za nedodržení termínu. Když kůrovce nechají rozšířit tak, aby objem kůrovcové těžby narostl, mohou pak masivně použít harvestory. Firmám se vyplatí nechat kůrovce šířit i za cenu pokut," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Státní Lesy se proti tomuto tvrzení ostře ohradily. "Nařčení, že firmy umožnily rozšíření kůrovce, neboť z lesa včas neodvezly napadené dříví, neodpovídá skutečnosti a úmyslně zkresluje realitu," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Dodal, že jediným důvodem šíření kůrovce je nepříznivé počasí.
Pokuty za 12 milionů
Extrémní počet odumírajících stromů musí podle Lesů ČR smluvní partneři zvládnout vytěžit a odvézt v poměrně krátkém čase. Sankce, které jim hrozí v případě, že tak zvané kůrovcové dříví není včas zpracováno, jsou součástí smlouvy a působí jako prevence i motivace, aby bylo uděláno maximum.
Zejména na střední a severní Moravě v okolí Opavy, Vítkova, Štemberku a Bruntálu se podle Lesů ČR kůrovcové dříví těží nepřetržitě a firmám se tak ne vždy daří smluvené termíny dodržet. "Jde většinou o dny. Obrana lesa před kůrovcem je ale naší prioritou. Proto smluvní partnery sankcionujeme, ale i motivujeme, aby napadené dříví odvezli včas," pokračoval generální ředitel Szórád. Podle něj byly dotazy Hnutí Duha zavádějící a informace v požadovaném členění, struktuře a detailu podnik neposkytl jen proto, že je v daném detailu nesleduje, a tedy nemá k dispozici.
"Jen pro úplnost, výše sankcí udělených Lesy ČR za porušení zákonných povinností vlastníka lesa ve vztahu k ochraně lesa proti kalamitním škůdcům dosáhla v roce 2015 celkem 11 897 121 korun," dodal generální ředitel Szórád.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.