Návrh Evropské komise, podle kterého by ve vedení firem mělo být povinně více žen, brzy projedná Evropský parlament. Odtud by pak mohl putovat do českého parlamentu. Politici vládnoucí koalice, které on-line deník TÝDEN.CZ oslovil, jsou návrhem pobouřeni. Šanci by však zákon mohl mít u opozičních sociálních demokratů. ČSSD kvóty pro ženy propaguje. Sama má ve stanovách, že ve vedení partaje musí být alespoň jedna žena.
Navrhovaná směrnice EU stanoví cíl 40procentního zastoupení doposud opomíjeného pohlaví mezi nevýkonnými členy řídicích orgánů společností kotovaných na burze. Podle komisařky Viviane Redingové, která je autorem předlohy, by novinka měla pomoci ženám k rovnějšímu postavení ve společnosti. K návrhu se zatím staví negativně i velká část europoslanců. Odpor vyvolal kontroverzní nápad i u některých českých zákonodárců.
"Podle mého názoru se svět zbláznil a rozhodovat nebude kvalita, ale pohlaví. Pro takový návrh bych ruku nezvedl v žádném případě, i kdyby mě mučili," říká s nadsázkou místopředseda Senátu a kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS). V prezidentské kampani se nyní tvrdě vymezuje vůči Bruselu, takže jeho názor nepřekvapí. Proti návrhu se vyjadřuje většina jeho spolustraníků. "Myslím si, že není důvod něco takového zavádět," řekl poslanec Jiří Pospíšil (ODS).
Ani poslanci TOP 09, kteří jsou EU obvykle nakloněni, nad krokem Evropské komise nejásají. "Připadá mi to pitomé. Já nejsem příznivcem kvót. Nedělím lidi podle pohlaví, ale podle toho, jací jsou. Měl bych problém takový zákon podpořit," míní předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka politici kritizují něco, co pořádně nenastudovali. "Pokud vím, týká se to pouze dozorčích rad podniků. Dělá se obrovský křik kvůli něčemu, o čem se nic neví," myslí si Zaorálek. Pro návrh by ruku ve sněmovně zvedl. "To, že jsou ženy diskriminovány, je fakt. Co děláme pro odbourání těchto stereotypů? Kvůli stereotypům nevyužíváme část pracovního trhu," dodává Zaorálek. Upozorňuje, že podle schválené předlohy by si jednotlivé státy samy rozhodovaly o sankcích, které by podnik při nedodržení kvót čekal.
Neutrálně či pozitivně se k návrhu směrnice staví i místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová. Nikdy prý nebyla příznivkyní kvót, ale jsou podle ní oblasti, kde by nebyly na škodu. "Když to vidím v politice, tak tam by kvóty pro ženy určitě platné byly," komentovala krok Evropské komise Benešová. Pokud by Evropský parlament směrnici schválil, hlasy českých zákonodárců by neměly příliš velkou váhu. Členské státy EU totiž musejí směrnice do svého právního řádu implementovat povinně.
Co říká návrh Evropské komise? |
Čtyřicetiprocentní zastoupení žen ve vedení společností musejí firmy splnit do roku 2020, státní podniky na to budou mít o dva roky méně, tedy cíl se musí splnit do roku 2018. Nařízení se bude podle odhadu týkat asi pěti tisíc kotovaných obchodních společností v Evropské unii. Nevztahuje se na malé a střední podniky (s méně než 250 zaměstnanci a ročním celosvětovým obratem nepřesahujícím 50 milionů eur) a na nekotované obchodní společnosti. |