Výběr informací kolem trestních kauz spojených s rozdělováním dotací v regionu soudržnosti Severozápad (ústecký krajský soud se 10. dubna začne zabývat jednou z kauz spojených s ROP Severozápad):
- Soudy se kauzami kolem Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad zabývaly opakovaně, nynější případ se ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem vrací poté, co Nejvyšší soud (NS) zrušil verdikt pražského vrchního soudu z dubna 2017. Kauza se konkrétně týká ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, z toho zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Obžalovaní podle spisu ovlivňovali projekty měst a obcím, ale také soukromých investorů.
- Podle dva roky starého rozsudku si měl bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz odpykat sedm let za mřížemi, zatímco další obžalovaní odešli od soudu s podmíněnými tresty. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda tři roky, další exředitel úřadu Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová po dvou letech. Část případu už tehdy vrchní soud vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu.
- Kušnierz, který nejdříve vinu odmítal a později začal spolupracovat s policií, byl přitom kvůli machinacím kolem dotací odsouzen několikrát a uložený sedmiletý trest z roku 2017 byl souhrnný. Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi ovšem po v dovolání k NS uvedl, že v jeho případě šlo o kontinuální působení s jedním cílem. "Stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku," uvedl Zeman.
- Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji - které dohromady spadají pod ROP Severozápad - řeší police a soudy již více než osm let, první zásah kriminalistů v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem se odehrál již v březnu 2011. První rozsudek padl v roce 2012 a Kušnierz tehdy dostal 7,5 roky nepodmíněně, Vrchní soud v Praze v lednu 2014 trest zmírnil na pět let. V květnu 2014 NS zamítl Kušnierzovo dovolání, v listopadu 2014 byl ale podmínečně propuštěn.
- Kušnierz, který loni v prosinci podmínečně opustil vězení, ale nebyl hlavním hybatelem podvodů kolem evropských dotací. Zmínila to například soudkyně Kamila Elsnicová při vyhlašování rozsudku v březnu 2016. "Soudu je známo, že ještě nad Irenou Kotlanovou pak stál kromě Koudy, Markvarta ještě Kušnierz, nad Kušnierzem v podobě osob Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek. Ti byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne," řekla tehdy.
- Poté, co Kušnierz začal spolupracovat a policii popsal údajné machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, se Novák a Ježek ocitli mezi téměř třemi desítkami obviněných politiků nebo vysokých úředníků i dalších vlivných lidí z Ústeckého a Karlovarského kraje. Mezi nimi například bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (dříve ČSSD), bývalý krajský předseda ČSSD Arno Fišera nebo ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Oulický však nikoli.
- Policie zmíněné lidí v prosinci 2016 obvinila z poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení. Všichni obvinění podali stížnost, Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) jich naprostou většinu zamítlo, částečně uspěl jen bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík. Kauza ale stále ještě čeká na podání obžaloby.
- Soud už - byť kvůli odvolání nepravomocně - rozhodl v případu, který se týká takzvaných zlatých padáků exředitelům ROP Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi. Oba si po odchodu z funkce přišli na statisíce korun. Loni v lednu za to někdejší ústecký hejtman za ODS Jiří Šulc dostal podmínku a zároveň má uhradit způsobenou škodu. Podmíněný trest soud uložil i třem bývalým ředitelům úřadu Markvartovi, Jiřímu Červinkovi a Janě Havlicové a právníkovi Janu Martinovskému.