Obvodní soud pro Prahu 2 se musí znovu zabývat nárokem na náhradu nemajetkové újmy, kterou za nezákonné trestní stíhání žádá podnikatel a vývojář střeliva Vlastimil Libra ze Znojemska. Jeho stížnosti ve středu částečně vyhověl Ústavní soud (ÚS). Muž čelil obžalobě z nedovoleného ozbrojování, v roce 2007 jej znojemský soud obžaloby zprostil.
Libra později požádal o satisfakci. Majetkovou újmu vyčíslil na 35,4 milionu korun. Vznikla prý kvůli zabavení nábojů, se kterými jeho firma nemohla obchodovat, nedokázala hradit své závazky a skončila v konkurzu.
Nemajetková újma činila podle Libry 100 milionů korun. Poukazoval na úmrtí manželky, zhoršení vlastního zdraví a ztrátu dobré pověsti. Obvodní soud pro Prahu 2 Librovi odškodnění nepřiznal. Neshledal příčinnou souvislost mezi nezákonným rozhodnutím a tvrzenou škodou. Nárok na nemajetkovou újmu soud označil za promlčený.
Majetková újma
Ohledně majetkové újmy je rozhodnutí podle ústavních soudců v pořádku. U námitky promlčení nároku na náhradu nemajetkové újmy má ÚS pochybnosti. "Námitka promlčení, jakkoliv byla pochopitelně státem vznesena, je v tomto případě v rozporu s dobrými mravy," řekl soudce zpravodaj Ludvík David.
V ústavní stížnosti Libra uváděl, že nikdo není schopen v tak složité situaci, jakou je vlastní trestní stíhání, zaznamenat a ihned uplatnit nárok na náhradu nemajetkové újmy, která mnohdy vyjde najevo později. Podobně argumentovali ústavní soudci, poukázali na procesní komplikovanost řízení i osobní potíže, které musel podnikatel při svém stíhání řešit.
Středeční nález ale neznamená, že Libra získá požadovaných 100 milionů korun. ÚS částku označil za extrémní, suma prý musí být přiměřená a realistická. "ÚS chápe, že újma je z hlediska lidského těžko vyčíslitelná a vyjádřitelná. Přesto však české právo, česká judikatura i v těchto věcech má jisté interpretační přístupy, vytvořila se rozhodovací praxe, která jisté rozměry odškodnění obsahuje," popsal David.
"Hon na čarodějnice"
Librův advokát Milan Zábrž středeční rozhodnutí přivítal. Klientovo stíhání přirovnal k honu na čarodějnice. "Stát opravdu v této věci pochybil," konstatoval. Podnikatele prý stíhání profesně zničilo, traumatizovalo, trpěl i po zdravotní stránce. Stanovení konkrétní částky jako náhrady za nemateriální újmu je podle něj úkolem soudů. Žádaných 100 milionů korun označil za horní hranici.
Podle původní obžaloby chtěl Libra nelegálně obchodovat se speciálními náboji Snail, schopnými překonat neprůstřelná skla, vesty i pancíř. Vynálezce zaměstnal jiného muže, který mu měl jako dealer pomoci na patentu vydělat. Tajná nahrávka oba v roce 2004 zaznamenala, jak spolu hovoří o možnosti prodat 14 000 kusů střeliva ruským nebo arabským zájemcům.
Libra tvrdil, že šlo o komplot. Podle znojemského soudu skutečně nebylo možné Librovi prokázat úmysl. Náboje se ztratily. Případ skončil pouze u přestupkové komise kvůli podezření, že Libra zaměstnal muže se záznamem v trestním rejstříku a bez zbrojního průkazu.