Kvůli tesaříkovi nesmějí lesníci odvézt vytěžené dřevo

Domácí
20. 7. 2021 10:46
Vzácný tesařík alpský.
Vzácný tesařík alpský.

Lesníci nesmějí odvézt z Vlárského průsmyku na Zlínsku vytěžené dřevo. Ochránci přírody totiž při terénním průzkumu zjistili, že do něj nakladly vajíčka samice vzácného tesaříka alpského. Odvoz dřeva ze skládek by populaci brouka v oblasti poškodil, sdělila v úterý v tiskové zprávě mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.

Bukové lesy ve Vlárském průsmyku, součást Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty, jsou podle ní domovem kriticky ohroženého a evropsky významného tesaříka alpského. "Pravidla hospodaření v této evropsky významné lokalitě stanoví, že vytěžené dřevo je potřeba neprodleně odvézt z lesa. Pokud by zůstalo na skládkách i v době, kdy jsou dospělí brouci aktivní, samice by kladly vajíčka přednostně právě sem. A to se nyní ve Vlárském průsmyku stalo, jak ukázal terénní průzkum realizovaný pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR," uvedla Šůlová.

Odvoz dřeva by podle odborníků tamní populaci tesaříka alpského oslabil a poškodil. "Vytěžené stromy nebyly odvezeny včas, což je v rozporu s nastavenými pravidly. Během terénního průzkumu bylo zjištěno, že na řadě skládek samice kladou vajíčka. Odvoz dřeva by tak oslabil celou zdejší populaci tohoto ikonického druhu ochrany přírody a právě proto jsme v úterý vydali předběžné opatření, kterým se odvoz zakazuje ze všech skládek v oblasti. Je tak pravděpodobnější, že se ohroženým tesaříkům podaří vývoj dokončit," uvedl Tomáš Ernest Vondřejc z AOPK.

Opatření bylo podle zástupců AOPK adresováno především společnosti Klouboucká lesní. Podnik podle Šůlové zajišťuje naprostou většinu těžebních prací v oblasti pro Lesy ČR, se kterými bylo vydání opatření předem projednáno.

Tesařík alpský je v podmínkách České republiky vázán především na buk, ale v rámci nížinné populace vyskytující se v lužních lesích na jižní Moravě je potvrzen i z celé řady dalších listnatých dřevin. Vyžaduje listnaté porosty s dostatkem mrtvého dřeva, o které je kvůli intenzivní lesnické činnosti a změnám v druhové skladbě tuzemských lesů nouze. Nyní se podle ochránců přírody vyskytuje pouze v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, CHKO Bílé Karpaty, evropsky významné lokality Chřiby a v lužních lesích jižní Moravy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Křivan Václav

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ