Lambert dál v ČT? Obcházení zákona!

Domácí
22. 2. 2007 21:17
František Lambert
František Lambert

František LambertPrávní experti, které oslovil Týden.cz, odsuzují to, že bývalý milicionář a dosavadní vrchní a programový ředitel František Lambert bude v České televizi nadále působit ve funkci finančního ředitele. Považují to za obcházení zákona. Pokračovat v této pozici Lambertovi umožnila rada ČT na tajném středečním projednávání. Podle rady není tento post v rozporu se zákonem. Šéf televize Jiří Janeček se však zavázal, že do deseti dnů podá určovací žalobu k soudu, zda se na tuto funkci vztahují předpoklady uvedené v lustračním zákoně.

Rada ČT se na jednání přiklonila k právnickému výkladu, podle kterého nový zákoník práce dovoluje zastávat Františku Lambertovi nižší pozici finančního ředitele, protože novela údajně ruší vliv lustračního zákona na tuto funkci.

„Nerad se k tomu vyjadřuji, ale připadá mi to jako pokus, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud někomu upravíme funkci, 'aby to tak nevypadalo', tak mám pocit, že se jedná o snahu obejít zákon,“ říká profesor Vojtěch Cepl, bývalý ústavní soudce. Je to podle něj ukázkový případ toho, čemu se říká kosmetická úprava.

Spor působení bývalého milicionáře Františka Lamberta v České televizi se rozhořel před dvěma týdny poté, co Lambert v dopise členům rady přiznal, že byl veden jako člen Lidových milicí. Tvrdí však, že do Lidových milic byl zařazen automaticky poté, co vstoupil v roce 1988 do tehdejší Komunistické strany Československa. Podle lustračního zákona však nemohl tak vysokou funkci v ČT vykonávat. Neodevzdal také po celou dobu svého působení čestné prohlášení vyžadované zákonem.

Lambert doposud vedl program a šéfoval ostatním ředitelům společně s řízením ekonomiky. Nyní se bude starat pouze o finance. Na tuto funkci by se totiž lustrační zákon vztahovat nemusel .

„Je to právní klička a snaha odvést pozornost od podstaty prohřešku. Rada celou věc právně obchází, což je přinejmenším v rozporu s duchem zákona o České televizi. To mě jako občana pobuřuje,“ říká advokátka Hana Marvanová. „Jednotliví členové rady by se měli z takového výsledku zodpovídat. Především z toho, že se vyslovili pro jasné porušení lustračního zákona. Podstatu prohřešku místo toho utápí ve spekulacích o tom, které funkce bez čistého lustračního vysvědčení smí a nesmí Lambert zastávat,“ dodává Marvanová s tím, že generální ředitel Jiří Janeček by měl být odvolán také za to, že agenta akceptoval.

Z Lambertova prohlášení totiž podle vyjádření rady vyplynulo, že o jeho členství v milicích Janeček věděl. Přesto se však o svůj post generálního ředitele bát nemusí. Podle radních totiž sice zákon porušoval, ale odvolat ho nemůže, dokud ho předem písemně nevyrozumí v předchozích dvanácti měsících.

„Je to vzkaz - dělejte si, co chcete, my si také budeme dělat, co budeme chtít. Podle mého názoru jde o takzvané fraudem legis, neboli obcházení zákona. Rozhodnutí svědčí o tom, kdo v té radě sedí,“ komentuje její rozhodnutí advokát Václav Vlk.

Ani Jiří Janeček, který se svého podřízeného zastal, ostatně podle pátečních Lidových novin nemá zcela čisté svědomí. V jeho životopise podle listu chybí zmínka o jeho komunistické minulosti a údajně o ní neví ani televizní rada. Janeček byl podle záznamů členem KSČ od srpna 1981 do konce roku 1989. "Není to věc, která by v mém životě hrála nějakou zásadní roli," uvedl Janeček pro LN. Předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) s ním nesouhlasí. "Považuji to za další fatální přehmat pana ředitele," řekl.

Foto: archiv

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ