Langer: Lidé z inspekce kvůli Kubicovi oklamali žalobce

Domácí
29. 6. 2007 15:56
Ministr vnitra Ivan Langer
Ministr vnitra Ivan Langer

Ministr vnitra Ivan Langer

Policisté loni odposlouchávali více než 7500 telefonů, tedy 4386 osob, což znamená mírný nárůst oproti roku 2005. Ministr Vnitra Ivan Langer tato čísla představil v rámci analýzy odposlechů provedených na základně trestního řádu, kterou by počínaje letoškem mělo jeho ministerstvo předkládat každý rok.

Přestože oproti roku 2005 došlo k mírnému navýšení počtu nasazených odposlechů, vzhledem k předešlým letům jde o poměrně dobrý výsledek. V roce 2003 totiž policisté použili operativní techniku celkem 8844krát, o rok později pak dokonce v 9660 případech.

K TÉMATU: Rozhovor s Ivanem Langerem

Ministr se vyjádřil i k problému odposlechů použitých v souvislosti s vyšetřováním kauzy Kubice. Podle Langera zatím z Inspekce kvůli případu odešli dva lidé a dalším dvěma byly uděleny kázeňské tresty. Zmínění čtyři zaměstnanci se provinili tím, že vědomě mylně informovali státního zástupce, který o nasazení operativní techniky rozhodoval. „K jiným jménům přiřadily telefonní čísla jiných osob, i když věděli, že patří jiným osobám,“ řekl.

Kvůli odposlechům nařízeným v kauze kolem Kubicovy zprávy se v minulosti rozhořel ostrý politický spor mezi ODS a ČSSD. Občanští demokraté v něm obvinili stranu Jiřího Paroubka ze zneužívání institutu odposlechu. Sociální demokraté naopak tvrdí, že ODS zneužívá policii k politickému boji.

Přestože Langer ještě jako opoziční politik dlouhodobě kritizoval nadužívání odposlechů, byla by podle něj chyba jejich užívání v práci bezpečnostních složek zatracovat. „Cílem není zpochybnit odposlechy jako jeden z instrumentů práce policie. Odposlechy musí být nedílnou součástí její práce. Musí být nicméně stanoveny jasné mantinely, které tvoří listina základních práv a svobod, platné mezinárodní smlouvy a zákon o policii,“ říká ministr.

Zásadní problém k řešení podle něj představuje fakt, že i v rámci jeho resortu funguje špatná komunikace. „V policii existuje několik desítek systémů, které nejsou vzájemně propojeny, které spolu nekomunikují a někteří o nich dokonce ani nevědí,“ říká s tím, že chce tuto situaci řešit v rámci reformy policie.

Vláda v nedávné době schválila novelu trestního řádu. Jedním z jejích přínosů by měla být i nová úprava pravidel pro použití odposlechů. Lidé, na něž bude operativní technika nasazena, budou napříště o této skutečnosti informováni a budou mít právo požadovat odškodné v případě, že soud vyhodnotí postup policie jako neoprávněný. Novela je nyní na cestě do Poslanecké sněmovny a do Senátu.

 

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025
Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina. Politik, novinář, cestovatel. Dostal i medaili od Havla

Domácí
17. 4. 2025
ilustrační foto

Počasí na Velikonoce: Teplo, ale i větrno a bouřky. A také prach ze Sahary

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ