Langerův <span>policejní zákon</span> přežil první kolo

Domácí
25. 3. 2008 20:19
Ivan Langer protlačil zákon o policii do druhého čtení.
Ivan Langer protlačil zákon o policii do druhého čtení.

Ivan Langer protlačil zákon o policii do druhého čtení.Ivan Langer uspěl. Ministr vnitra v úterý večer protlačil do druhého čtení "svůj" zákon o policii. Návrh je velmi obsáhlý. Je v něm hned několik kontroverzních opatření, o kterých bezpečnostní experti ve Sněmovně vyjednávají už měsíce. Po několika odkladech se předloha konečně dostala k prvnímu projednání. Hádka se strhla kvůli krajským policejním správám.

O policejním zákonu jednala sněmovna přesně tři hodiny. Návrh nakonec odolal výzvám opozice k zamítnutí i vrácení k dopracování a ministr vnitra ho protlačil k dalšímu projednávání. A přestože předloha počítá s řadou sporných opatření, největší debata se nakonec strhla kvůli regionům.

Hrozba hejtmany 

Poslanec Zdeněk Jičínský se bojí vlivu hejtmanů na policii v krajích.Rozložení policejních správ má podle nové předlohy v budoucnu kopírovat krajské samosprávní celky. Namísto současných osmi jich má být čtrnáct, stejně jako hejtmanství. Proti tomu se ale postavil poslanec Zdeněk Maršíček z KSČM, který hrozil nebezpečím vlivu hejtmanů na policii.

A přidal se i sociální demokrat Zdeněk Jičínský, když zavzpomínal na minulý režim, kdy byl nejvyšším funkcionářem v kraji krajský tajemník. "Tak teď to bude krajský hejtman," řekl poslanec. "Prostě není důvodu k tomu, aby organizace policie, organizace soudů byla totožná s územní samosprávou," dodal. To vyvolalo ostrou reakci lidovce Jana Kasala. "Je-li tady 14 samosprávných krajů, mají právo na to, aby měly plnoprávné zastoupení," hřímal ve sněmovně Kasal.   

Spor o pravomoci 

Langer se však nevyhnul ani kritice z vlastních řad. Ministrův stranický kolega Jan Klas odsoudil hned několik ustanovení nového zákona, výhrady měl i okolnostem vzniku normy. "Jednali jsme desítky hodiny, ale když jsem dostal ony tisky, tak jsem v nich diskusi jako odraz neviděl," řekl ve sněmovně Klas.

Co chce změnit policejní zákon?

* Za trestné body zaplatí řidič vyšší

povinné ručení. Informace o

přestupcích mají dostávat pojišťovny.

* Policie bude vyjíždět jen k nehodám,

kde škoda přesáhne 250 tisíc korun,

a k těm, kde budou zranění.

* návrh chce omezit podmínky, za

kterých mají exekutoři při zabavování

majetku nárok na asistenci policie.

* Policie by už neměla zajišťovat

pořádek na stadionech, bude jen

před branami sportovišť

Má výhrady například k tomu, že by policie měla mít možnost vypnout mobilní síť v případě hrozby teroristického útoku. "Problémem je nemožnost přesně vymezit místa rušení, takže mohou být vyřazeny služby tísňového volání, zdravotní péče, bankovních systémů," upozornil Klas. Ministr Langer však trvá na svém.

"Jasně jsme řekli, že to musí být výjimečná situace, lokálně omezené a na dobu určitou. Potřebnost takového zmocnění policie ale existuje," řekl Langer.

Obsáhlou předlohou, která nově vymezuje kompetence a povinnosti policie, se nyní v prodloužené lhůtě budou zabývat sněmovní bezpečnostní a ústavně-právní výbory.

Foto: Karel Šanda, Petra Mášová

Autor: - lh -

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ