Řídit motorová vozidla pod vlivem omamných a psychotropních látek se nesmí. K měření vlivu těchto látek na organismus řidiče však používá policie při dopravních kontrolách nepřesné přístroje, které je nutné doplnit testem moči nebo krve. Adiktolog Pavel Kubů se domnívá, že policie by měla měření zpřesnit. Pokud tak neučiní, začne brzy trestat pacienty, kteří užívají konopí pro léčebné účely. Tester na ně totiž upozorní i v případě, že pacient nebude "pod vlivem".
"V případě konopí či léků z něj připravovaných je prokázat požití velmi problematické, protože metabolismus kanabinoidů je jiný než metabolismus všech ostatních psychoaktivních látek. Je tedy problematické měřit z tělních tekutin, kdy a pod jak intenzivním vlivem té látky člověk byl," upozornil televizi Barrandov a on-line deník TÝDEN.CZ adiktolog Pavel Kubů.
Zároveň poukázal na fakt, že organismus každého člověka reaguje na THC jinak. Je tudíž velmi těžké měřit, nakolik chování člověka omamná látka ovlivnila. Tak či tak Kubů zdůrazňuje, že každý pacient musí dodržovat pokyny lékaře stejně jako při požívání jiných léků s psychoaktivním účinkem. Zakazuje se například řízení motorových vozidel.
"Na druhou stranu je potřeba říci, že ve všech zemích, kde se úspěšně rozvíjejí programy využití konopí v léčbě, to vytváří nároky na změnu legislativních a kontrolních procesů - jak budeme stanovovat, jaké jsou přípustné hladiny kanabinoidů v krvi a jak budeme dovozovat případné ovlivnění člověka při výkonu činností," dodal Kubů. Aby byly kontroly spravedlivé pro pacienty léčené konopím i v tuzemsku, nevyhnula by se změně ani česká policie. "Perzekuovat pacienty za to, že mohou mít v krvi vyšší hladinu metabolitů kanabinoidů, než připouští aktuální vyhláška, byť už dávno nejsou pod psychoaktivním vlivem léku, by bylo neudržitelné," říká Kubů.
Policie však žádný pokyn ke změně v postupu kontroly nedostala. "Při dopravních kontrolách používáme orientační testery. Pokud řidič bude pod vlivem omamných látek a tester ukáže pozitivitu, postupuje se stejně jako u kohokoliv jiného," řekl televizi Barrandov a on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán. V praxi to znamená, že řidič bude vyzván k lékařskému vyšetření a odebrání biologických vzorků - moči a krve. "Na základě těchto výsledků je další postup na správním orgánu," dodal Bocán.
Potíže s policií tak bude řešit i pacient, který pod vlivem marihuany řídit nebude, avšak ve slinách, moči a krvi budou stále obsaženy její stopy kvůli častému užívání. Bocán však upozorňuje, že policie k testování na omamné látky přistupuje při běžné dopravní kontrole obvykle v případě, že se řidič chová divně nebo vykazuje známky omámení. Žádné cílené akce poté, až začnou lékaři konopí pro léčbu pacientům předepisovat, policie prozatím prý nechystá. Otázka také je, kdy se konečně marihuana do rukou nemocných dostane. Zákon o léčebném konopí platí od března loňského roku, dosud se však proces jejího dovozu zdržoval a marihuana v lékárnách stále není.