Leden 1969: <span>pokusy o upálení</span> v Brně a Leopoldově

Domácí
21. 1. 2009 14:45
Seriál ke 40. výročí smrti Jana Palacha.
Seriál ke 40. výročí smrti Jana Palacha.

Seriál ke 40. výročí smrti Jana Palacha.V noci z úterý 21. na 22. ledna 1969 se o sebevraždu upálením pokusili dva další mladí lidé. „Případ z Brna nemá žádnou souvislost s činem Jana Palacha a celé věci jen uškodil," odmítli pražští vysokoškoláci sebevražedný pokus dvaadvacetiletého dělníka Miroslava Malinky z Brna.

Zapálil se u Palachova katafalku 

Na brněnské náměstí Svobody přicházely od Palachova úmrtí v neděli 19. ledna 1969 tisíce lidí k improvizovanému katafalku na paměť Jana Palacha. Chvíli po půlnoci z 21. na 22. ledna 1969 ke katafalku přistoupil i dvaadvacetiletý dělník Pozemních staveb Vyškov Miroslav Malinka. Polil se hořlavinou a zapálil, přítomní studenti ho však okamžitě uhasili.

Upálit se v roce 1969 pokusil i dělník Miroslav Malinka.„Má popáleniny na 10 až 12 procentech těla a jeho stav je dobrý," uvedlo Rudé právo ve čtvrtek 23. ledna. Pražští vysokoškoláci Malinkův čin příkře odmítli a prohlásili, že Malinka svým jednáním uškodil významu Palachova sebeobětování. Mladý dělník se přitom pokusil upálit přímo u Palachova katafalku a jednoznačně se tak přihlásil k činu pražského studenta.

 Veřejnost a historikové Malinkův čin podnes vysvětlují dvojznačně. Vatikánský rozhlas například v minulých dnech v relaci věnované památce Jana Palacha prohlásil, že Malinka byl Palachovým následovníkem, stejně jako 25. února 1969 student Jan Zajíc. Bratr Jana Palacha Jiří, který žije v Kamenickém Šenově, se domnívá, že Malinka nenásledoval Palacha, nýbrž sebevraždou řešil osobní problémy.

Další díly seriálu čtěte ZDE

21. ledna Rudé právo nezapomnělo na výročí Leninova úmrtí.Rudé právo z 23. ledna 1969 Malinkův čin bagatelizovalo. Uvedlo, že dělník byl už vícekrát stíhán pro trestnou činnost a v současné době je znova podezřelý z krádeže. „Ze zatímního šetření vyplývá, že se již jednou pokusil o sebevraždu a v posledních dnech prohlásil, že nebude-li vyšetřování proti němu zastaveno, skočí pod vlak nebo se upálí," uvedlo Rudé právo.

Pokus recidivisty z Leopoldova

Jiný případ pokusu o upálení se odehrál jen několik hodin před Malinkovým činem. V leopoldovské trestnici se 21. ledna kolem 20.30 hodin polil hořlavinou a zapálil čtyřiadvacetiletý František Bogyi. Odpykával si hned dva tresty najednou, ten vyšší zněl na osm a půl roku za sedmnáct trestných činů. Bogyi byl považován za zvlášť nebezpečného recidivistu. „Podle hlášení nemocnice není poškození zdraví vážného rázu a podle názorů ošetřující lékařky léčení potrvá 3-4 týdny," uvedlo Rudé právo. Ve věznici se přitom Bogyi pokusil o sebevraždu již šestkrát.

Palachův pohřeb byl stanoven na 25. ledna 1969.Praha připravuje Palachův pohřeb

Praha se mezitím připravovala na pohřeb Jana Palacha, který byl stanoven na 25. leden 1969. O tři dny dříve zasedla Komise pro uspořádání pohřbu, která rozhodla, že rakev s Janem Palachem bude vystavena na nádvoří Karolina od pátku 24. ledna do soboty 25. ledna do 11 hodin. Následovat měl průvod Prahou z Karolina k filozofické fakultě. Obřad na Olšanech měl být vyhrazen jen pro rodinu. Studenti přitom napřed žádali, aby byl Jan Palach pohřben na vyšehradském Slavíně. Celý pohřeb má organizovat 1500 studentů s pořadatelskými páskami.                            

Foto: Ivan Motýl

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ