Novela trestního zákoníku
Legislativní rada souhlasí s redukcí typů věznic
19.08.2015 20:43
Současné čtyři typy věznic se možná zredukují na dva, a to "věznice s ostrahou" a "věznice se zvýšenou ostrahou". Počítá s tím návrh novely trestního zákoníku, který ve středu podpořila Legislativní rada vlády. Informoval o tom Jiří Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera. Předlohu ministerstva spravedlnosti nyní posoudí vláda a pak Parlament.
V současné době v ČR existují věznice se zvýšenou ostrahou, ostrahou, dozorem a dohledem. Zatímco o zařazení odsouzených do jednoho ze dvou typů věznic by i nadále rozhodovaly soudy, Vězeňská služba by následně vězně rozdělovala do tří typů oddělení, které by se lišily způsobem zabezpečení. Změna by měla přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy.
Legislativní rada ve středu podpořila i návrh ministerstva spravedlnosti, a to zákona o využití peněz pocházejících z majetkových sankcí uložených v trestním řízení. Tato předloha má pomoci uspokojení majetkových nároků obětí trestných činů. Jde o to, že nyní tyto oběti odškodnění často nezískají kvůli tomu, že v majetku zabaveném pachateli na to nezbude dost peněz. "Nově tak peněžní prostředky získané z uložených majetkových sankcí v trestním řízení nebudou příjmem státního rozpočtu, ale budou soustředěny na zvláštním účtu ministerstva spravedlnosti a využity k odškodnění oběti," uvedl Souček. I tento návrh zákona teď posoudí kabinet a Parlament.
To platí i pro třetí předlohu, kterou středeční legislativní rada přijala - návrh zákona o biocidech, tedy látek k hubení, omezení růstu nebo odpuzování škodlivých organismů. Návrh zákona od ministerstva zdravotnictví převádí do českého právního řádu evropské nařízení - pro výkon povinností vyplývající České republice z tohoto nařízení mají být stanoveny příslušné orgány státní správy, sankce za porušení povinností vyplývajících z tohoto nařízení a poplatková politika za hodnocení žádostí o povolení k dodávání biocidních přípravků na trh České republiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.