Lékaři se v pátek nedohodli s pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok. Dohodovací řízení o cenách zkrachovalo. Zvýšení částky pro praktické lékaře napadli ambulantní specialisté. Proti byli ale v podstatě všichni zdravotníci a chtěli také víc peněz, než jim pojišťovny nabízely. Informoval o tom viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. O úhradách péče bude nyní rozhodovat ministerstvo zdravotnictví. Musí tak učinit do 60 dnů.
"Bohužel se nedohodlo nic, ambulantní specialisté vznesli protest, že se jedná o příliš vysoké navýšení pro praktiky, které poškodí ostatní," vysvětlil Friedrich.
"Mrzí nás to. Trošku do popředí jde prvek, když to nemám já, ať to nemá nikdo," poznamenal předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer. Vadí mu, že ostatní lékaři dnes nepodpořili předběžnou dohodu, kterou měli praktici s pojišťovnami. Neočekává, že by ale kvůli tomu začaly další lékařské protesty.
Všech devět pojišťoven bylo ochotno v příštím roce platit měsíčně za pacienta 42 koruny a korunu za bod. V bodech hradí prevenci. Příjmy praktiků by tím pádem stouply o 15 procent a spolu s třicetikorunovými poplatky, které mají od pacientů vybírat, až o 30 procent. Ambulantní specialisté, nemocnice či zubaři mohli počítat s navýšením jen od dvou do osmi procent. Chtěli také více a žádali záruky, že o své peníze nepřijdou, od pojišťoven ani ministerstva zdravotnictví je nedostali.
"Nejde v žádném případě o útok na praktické lékaře a nejde o projev závisti," řekl předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Zdůraznil, že ale musí být zachován poměr v navyšování peněz pro jednotlivé druhy péče. Ambulantní specialisté souhlasí s tím, že praktici mají dostat nejvíce, nikoli však prý osmkrát tolik co jiní.
Pojišťovny podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka očekávají, že ministerstvo stanoví ceny, které neohrozí jejich vyrovnanou bilanci. Již dříve tento přístup potvrdil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Původně požadovali praktici až 55 korun za pacienta, na podporu tohoto požadavku zavřelo 85 procent praktiků ve středu ordinaci. Ministerstvo takové navýšení odmítlo. "Nikdo nemůže očekávat, že když se s pojišťovnami nedohodl, dostane teď od ministerstva více," varoval dnes mluvčí.
Zatímco ambulantní specialisté, zubaři a nemocnice nechtějí dohodu kvůli obavám, že více peněz pro praktiky půjde na jejich úkor, Česká lékařská komora (ČLK) s ní nesouhlasila, protože prý peníze pro praktiky by měly být ještě vyšší. Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že když lékaři pořádali kvůli platbám protesty, neměli by se spokojit s nižší částkou. Tvrdí, že je v možnostech pojišťoven dát jim 50 korun za měsíc. Pojišťovny směřují k praktikům pět procent svých prostředků. "To znamená, že v žádném případě podstatné zvýšení systém nerozkolísá," zdůraznil Kubek.
Foto: ČTK