Lékaři stojí před rébusem: <span>jak vymáhat</span> poplatky?

Domácí
26. 12. 2007 13:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPro lékaře nebude zřejmě jednoduché dostat se k penězům, které jim budou dlužit lidé na regulačních poplatcích. Podle zákona je sice mají vybírat, ale nemohou odmítnout péči člověku, který je nezaplatí. Pacienta naproti tomu žádné sankce nenutí k tomu, aby zaplatil. Jeho data nemůže lékař podle advokáta Milana Vašíčka předat vymáhačské firmě.

Pokud by to totiž udělal, porušil by tím povinnost zachovávat lékařské tajemství. "Postoupení pohledávky za pacientem z titulu nezaplaceného regulačního poplatku je v rozporu s povinností lékaře zachovávat lékařské tajemství," uvádí Vašíček ve Zdravotnických novinách.

Od ledna budou lidé platit 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Na poplatky podala sociální demokracie ústavní stížnost, soud se jí bude zabývat nejdříve v lednu. Lidé tedy budou muset platit a lékaři budou muset vybírat. Lékaři, který to odmítne, hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

 Pacienti měli platit už dříve

Omezit zneužívání péče poplatkem pro pacienty, a tak uspořit peníze na drahou léčbu, se snažila většina šéfů resortu zdravotnictví od roku 1989. Pacienti měli platit už podle plánů prvního polistopadového ministra Pavla Klenera, a to za recept a pohotovost. Klener uvažoval i o platbě za den v nemocnici. Do té doby se dávala koruna jen za vydání receptu. "V lednu 1990 jsem navrhl poplatky za pohotovost 50 korun a za recept místo koruny pět, to neprošlo, a pak bylo objeveno jako novum, že musejí pacienti připlácet," řekl Klener.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vyzval občany, aby platili. Jinak prý se stanou dlužníky a dostanou se do komplikací. Opačnou výzvu občanům vydala skupina opozičních politiků a některých osobností.

Lékaři v dvojím ohni

Pro lékaře je podle Vašíčka situace komplikovaná tím, že má ze zákona povinnost vybírat poplatky, nikoli jen je uložit. Pokutu dostane tedy i tehdy, když o poplatek požádá, ale pacient odmítne zaplatit.

Podle občanského zákoníku může firma předat pohledávku třetí osobě i bez souhlasu dlužníka. Musí k tomu však poskytnout všechny potřebné informace, tedy jméno a příjmení dlužníka, jeho identifikační údaje, důvod vzniku pohledávky a podklady dokazující právní nárok na ni.

Zdravotníci však musejí zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděli při výkonu svého povolání, lékařům to ukládá i etický kodex České lékařské komory.

"Jelikož jsou lékařským tajemstvím kryty všechny skutečnosti, které se lékař při výkonu svého povolání dozvěděl, je jím bezpochyby kryta i pouhá informace, že někdo je pacientem konkrétního lékaře, tedy i fakt, že byl na určitém vyšetření a odmítl zaplatit regulační poplatek," vysvětlil Vašíček. Tento výklad podle něj odpovídá tomu, jak zmíněný problém řeší v jiných zemích Evropské unie, například v Německu.

Ilustrační foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ