Lékaři v Praze operují Ukrajince zraněné na Majdanu

Domácí
28. 2. 2014 12:00
Lidé ještě nechtějí odejít z ulic.
Lidé ještě nechtějí odejít z ulic.

Lékaři v Praze v noci na pátek vyšetřili všech 27 zraněných Ukrajinců, kteří byli dopraveni z Kyjeva do Česka k léčbě. Podle zjištění ČTK jsou ve stabilizovaném stavu. V pátek byli operováni čtyři vážně zranění ve všeobecné nemocnici, pátého plánují operovat příští týden. V Motole operovali dnes dva pacienty. Další zraněné budou operovat asi o víkendu ve vojenské nemocnici.

"Přijali jsme osm těžce raněných, z toho dva byli ve velmi vážném stavu. Poskytli jsme všem maximální péči. V současné době jsou stabilizovaní, běží diagnostická vyšetření, u některých pacientů podle výsledků zřejmě budou nutné operace," řekla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Do této nemocnice přijali nejvážněji zraněné, dopravil je tam vrtulník, do ostatních nemocnic pacienty rozvezly sanitky.

"Na přijetí zraněných z Ukrajiny jsme byli připraveni, proto při příjmu nenastaly žádné komplikace a mohli jsme okamžitě poskytovat adekvátní péči," sdělil ředitel vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.

Lidé ještě nechtějí odejít z ulic.Pacienti přijatí do vojenské nemocnice mají střelná poranění hlavy, tříštivé zlomeniny, rozsáhlá střelná poranění střev, močového měchýře." Na JIP jsou dva pacienti, oba na umělé plicní ventilaci," upřesnila Zinke. Pacienti jsou na neurochirurgii, ARO a dalších klinikách. Zlomeniny bude podle očekávání lékařů zřejmě nutno operovat, v úvahu připadá víkend.

Ve všeobecné nemocnici šest pacientů přijala chirurgická klinika a dva stomatochirurgická. Předpokládaná doba hospitalizace podle lékařů je sedm až deset dnů. "Všichni jsou stabilizovaní, nikdo není v ohrožení života. Většina je na pozorování, u nich případná operace by byla až počátkem příštího týdne.

Na sál šli v Motole čtyři lidé, a to na chirurgické klinice jeden s otevřenou zlomeninou holeně a druhý se střelným zraněním dolní končetiny. Na klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie podstoupili operaci dva pacienti, jeden se zlomenou spodní čelistí a jeden se zlomeninou očnice," řekl mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

Motol přijal k léčení celkem 11 pacientů, deset dospělých a šestnáctiletého chlapce v doprovodu matky. Hoch je na dětské ortopedii. Pět pacientů je na standardních pokojích, ostatní na JIP. Většinou jde o střelná zranění plic, břicha a končetin. "Pacienti byli přijati na chirurgickou a ortopedickou kliniku, z prvního letadla sedm a z druhého čtyři," řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Dopoledne podstupovali pacienti CT, sono a laboratorní vyšetření.

V Kyjevě vládne smutek nad zemřelými.Z šesti chirurgických pacientů byl dnes jeden operován, další ještě podstupují vyšetření, operován byl i šestnáctiletý hoch, provedena u něj byla základní operace s vyčištěním rány a náhradami cév.

"V tuto chvíli nejsou pacienti v kritickém stavu, ale většinou u nich hrozí infekce, protože jde o rány osm až 12 dní staré. Některé byly velmi provizorně ošetřené," uvedla. V Motole pracují také ukrajinští lékaři, pomáhali při příjmu krajanů.

Léčení ukrajinských pacientů poskytuje Česko v programu Medevac, vláda na něj vyčlenila deset milionů korun. Pokud by byla u nich zapotřebí dlouhodobá péče třeba na ARO, budou se podle vyjádření ředitele Motola Miloslava Ludvíka "aktivovat další prostředky". Peníze na humanitární program poskytuje ministerstvo vnitra, které by případně další prostředky podle svého mluvčího Pavla Nováka uvolnilo po schválení vládou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Efrem Lukatsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ