
Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady koluje nepodepsaný příkaz o přechodu na směnný provoz od 14. února, řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Varoval, že při směnném provozu klesne výkon nemocnice. Pacienti půjdou jinam a platby za péči od pojišťoven klesnou. "Mluví se o tom, že jedna pražská nemocnice je navíc, tímto krokem nahrajeme zrušení," řekl. Mluvčí nemocnice Leoš Kabát o žádném nepodepsaném příkazu neví. Uvedl také, že pokud bude zaveden směnný provoz, příkaz podepíše ředitelka.
Kabát dále uvedl, že na některých pracovištích už jsou dohody o pracovní činnosti, na některých stačí limit hodin povolený zákoníkem práce. "Jednáme o částkách, za kolik budou lékaři na dohodu pracovat, chtějí o třetinu více, než nabízíme," řekl mluvčí. Termín pro dohodu podle něj není, pracoviště vyčerpají limit podle svého zaměření do dubna až do září, do té doby jednání potrvají.
Dohody o pracovní činnosti považuje ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík za protiprávní. V Motole vyhlásil dvě varianty na výběr, řekl předseda tamního LOK Pavel Kubíček. Buď jde lékař po službě domů, a tak chodí většina, nebo má příslužbu na telefonu. Do 22.00 je na pracovišti, pak jde domů a v případě potřeby do nemocnice dorazí. Pokud tam je více hodin, má druhý den volno. Pokud je to jednorázový výjezd, jde druhý den do práce. Za lékaře, kteří jdou po službě domů, musejí odvést práci ti, kteří tam zůstávají. Je to pro ně větší pracovní zátěž. "Zatím to jde, uvidíme o dovolených, kdy je v nemocnici méně lékařů," řekl Kubíček. Příslužbami nemocnice ušetří, ale lékařům klesne příjem.
Předsedkyně LOK ve Všeobecné fakultní nemocnici Marcela Sojáková řekla, že problémy se zajištěním pohotovostních služeb nejsou. Už tři roky mají lékaři dohody o pracovní činnosti. Nyní řeší to, aby lékaři mohli jít po 24 až 52 hodinách služby domů a odpočinout si.
Sojáková podotkla, že v zemích EU přidal stát po přijetí nového zákoníku práce do zdravotnictví peníze. Britské či německé nemocnice mají peníze na to, aby doplnily chybějící lékaře například z Česka.
Předsedkyně LOK ve Fakultní nemocnici Bulovka Zuzana Šerclová řekla, že u nich směnný provoz nehrozí, ředitel je vstřícný. Odbory trvají na tom, aby lékaři po službě mohli jít odpočívat domů. Dohody o pracovní činnosti podepsali lékaři koncem ledna, koncem února odbory vše zkontrolují.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici mají lékaři dohody o pracovní činnosti. "Domluvili jsme se s managementem, byť za cenu velmi nízkých hodinových mezd sloužících lékařů," řekla za tamní LOK Jana Vedralová. Lékařská komora doporučuje, aby lékaři požadovali za hodinu služby nad limit přesčasů 400 korun, lékaři mají nanejvýš 200 korun, mladší ale i méně.
Autor: ČTK
Foto: Lucie Pařízková