Možná se vám někdy stalo, že jste byli u lékaře, odnesli jste si od něj recept na léky, ale měli jste zároveň oprávněný pocit, že nevíte, co vám vlastně je. S čekárnou plnou pacientů se s vámi lékař rozloučil tak rychle, že jste se ani nestihli nebo nemohli zeptat na spoustu otázek o svém zdravotním stavu, které by vás zajímaly. Národní centrum medicínských informací (NCMI), které vzniklo jako obecně prospěšná společnost, si klade za cíl pacientům i v takové situaci pomoci.
"Lékaři bývají často přetížení, snaží se co nejrychleji obsloužit velké množství pacientů a pak často zapomenou na pár slov, která každý pacient očekává. Přitom vlídné zacházení a přiměřeně podané informace přispívají ke zdárné léčbě úplně stejně jako správné stanovení diagnózy a předepsání léků. Lékař by se neměl zabývat pouze tělem, ale také duší pacienta," zdůrazňuje psychiatr Michal Čillík, který stojí v čele sdružení. "S kolegy tento problém velmi intenzivně vnímáme. Proto jsme se rozhodli svojí dobrovolnou činností alespoň částečně toto napravovat."
Na stránkách ncmi.cz je možné anonymně pokládat dotazy ohledně zdravotního stavu a léčby. Lékaři ze sdružení pak zdarma v rámci svých možností odpovídají, případně dávají pacientům radu, na koho se mají s daným problémem obrátit. "Postupně zpracováváme i různá zdravotní témata, o kterých si mohou pacienti přečíst na našich stránkách. V tuto chvíli jsme se rozhodli zaměřit především na problematiku bolesti, která veřejnost velmi zajímá," popisuje Čillík, co lze na webových stránkách NCMI najít. Zatím je činnost sdružení na počátku, přesto však už stihli během několika měsíců odpovědět na desítky dotazů veřejnosti.
"V tuto chvíli se snažíme oslovit ke spolupráci další lékaře, protože vidíme, že pacienti mají o naše služby zájem. Do budoucna bychom se chtěli věnovat i vzdělávání jak pacientů, tak zdravotnických pracovníků," shrnuje další plány Čillík, který má v oblasti vzdělávání dlouholeté zkušenosti.