Léky na chřipku? <span>Stát si ohlídá</span>, jestli nejste "vařič"

Domácí
13. 5. 2008 13:34
Ilustrační foto: Nurofen StopGrip.
Ilustrační foto: Nurofen StopGrip.

Ilustrační foto: Nurofen StopGrip.Od ledna příštího roku by se měl zkomplikovat přístup k lékům s pseudoefedrinem, které často zneužívají výrobci pervitinu.

"Všichni vědí, že se většina léků s pseudoefedrinem nepoužije k určenému účelu, ale zneužije se k výrobě drog," konstatuje mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Stát proto chce prodej léků na chřipku - například Modafenu, Nurofenu StopGrip nebo Paralenu Plus - regulovat.

Regulaci umožňuje novinka, kterou zavedl nový zákon o léčivech: takzvané léky s omezením. Budou se vydávat bez receptu, ale jejich výdej se sleduje, aby nebyly zneužity. O které léky půjde a jak přesně bude regulace vypadat - o tom se bude jednat v následujících měsících.

Jak může vypadat regulace

- omezení věku: lék si bude moci vyzvednout například jen plnoletý

- omezení množství: najednou se vydají maximálně tři balení léku (např. u pseudoefedrinu)

- podmínění lékařským doporučením: pokud by se mohly s omezením vydávat například antikoncepční přípravky nebo některé léky na vysoký cholesterol, musel by pacient při prvním výdeji předložit recept a pak už by si lék vyzvedával sám

- POZOR: léky bez receptu si pacient bude platit vždy celé sám, přijde o spoluúčast pojišťovny (například u léků na cholesterol)

Pacienti se při nákupu léků s omezením budou muset podělit s lékárníkem o své osobní údaje. Pacient XY sdělí jméno a identifikaci pojištěnce, lékárník je stiskem tlačítka "zašle" Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a ten pak zpátky informuje všechny lékárníky, že "pan XY si vyzvedl dvě balení Modafenu". Vařič pervitinu by pak už měl mít k dalším balením ztížený přístup, lékárník by se mohl ptát, proč je kupuje.

Je logické, že se takové omezení nelíbí firmám, které nyní volně prodejné léky na chřipku vyrábějí. Potvrzuje to Věra Kudynová, mluvčí společnosti Zentiva, která vyrábí Modafen: "Zentiva přidala do Modafenu pomocnou látku, díky které je extrahovatelnost pseudoefedrinu komplikovanější. Pokud by léky s pseudoefedrinem byly výrazněji omezeny, narkomani by se rychle přeorientovali na výrobu drog z jiných léků. Řešením není omezovat dostupnost léků pro pacienty, ale efektivnější boj proti vařičům a distributorům drog," snáší argumenty proti omezením.

V následujících měsících tedy zřejmě Státní ústav pro kontrolu léčiv svede s farmaceutickými firmami o omezování tuhý boj. Ředitel Beneš je však optimistický, firmy prý mají zájem na tom, aby se zneužívání pseudoefedrinu zabránilo. "Nevidíme v tom problém," říká.

Ilustrační foto: pilulka Uvolnění bez problémů

Většinu léků v nové kategorii by měly tvořit přípravky, které jsou dnes na předpis. Typicky půjde o léky, které si už dnes pacienti platí sami: například kvůli pilulce "po" by už ženy nově nemusely hledat lékaře. Bez receptu by mohla být dostupná i běžná antikoncepce. "Proč ne," říká k tomuto návrhu ředitel Beneš.

"V zahraničí se jedná i o statinech (léky na vysoký cholesterol, pozn. red.) v nižších koncentracích," nastiňuje perspektivy lékárník Krebs. U těchto léků nebo třeba u lokálních antibiotik (například u mastí na záněty očí) však bude podle Beneše diskuse složitější.

Pacienti by měli počítat s tím, že léky, které jsou na recept a dnes na ně přispívá pojišťovna, v případě uvolnění podraží: pacient si je totiž bude platit celé sám. "Neobávám se proto, že by se třeba statiny zneužívaly," dodává Beneš. 

Foto: profimedia.cz, Jan Šilpoch

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ