Nezvyšujte poplatky, konejte reformu. Tak by se dal shrnout apel senátora a exministra zdravotnictví Tomáše Julínka na současnou vládu. Poplatky podle něj nejsou řešením, jediným východiskem z krize jsou reformy. "A nechci si tady hojit svoje ego, ale každý stejně nakonec dojde k tomu, co jsem před čtyřmi lety navrhl já. Nikdo nic lepšího nevymyslí," zhodnotil Julínek.
Tomáš Julínek svolal v úterý do pražského Café Louvre novináře, a to ze dvou důvodů: chtěl představit nový videoklip, se kterým se zanedlouho vrhne do předvolebního boje o místo v horní komoře parlamentu, a znovu se připomenout svými reformami. Je čas je oprášit, domnívá se.
PODÍVEJTE SE: Julínkovi pomáhá do Senátu video pacienta Polívky
"České zdravotnictví není v kondici a potřebuje změnu. Přitom veškerá pozornost se znovu strhává na poplatky," zahájil konferenci Julínek. "Zvyšování poplatků či dokonce jejich rušení ale není na pořadu dne," pokračoval. Třicet korun za lékaře prý mělo jen zamezit zbytečnému plýtvání ze strany pacientů. "Nyní je čas na daleko důležitější změny," řekl Julínek.
Začít by se mělo zákonem o zdravotních službách, bez nějž se prý Česko "nehne z místa". Norma určuje práva pacientů, kteří mají mít nárok například na "druhý názor". To znamená, že mohou požádat o diagnózu dalšího lékaře, aniž by za to museli platit. Pak by Julínek pokračoval normami, které už byly částečně přijaty nebo které už dávno leží připravené na stole. Všechny přitom vzešly z jeho pera nebo z pera jeho spolupracovníků.
PSALI JSME: Julínkova reforma se vrací. Jen ji hájí jiné tváře
Za recept pacienti ušetří. Jinak se spoluúčast zvýší
"Nechci si tady hojit svoje ego, ale každý stejně nakonec dojde k tomu, co jsem před čtyřmi lety navrhl já a můj tým. Nikdo nic lepšího nevymyslí. Neztrácel bych proto dva roky hledáním nových vizí a použil bych tyto normy," zhodnotil Julínek. Novému ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi už prý veškeré své know-how nabídl.
Přitom ještě před pár měsíci byla reforma zdravotnictví Tomáše Julínka synonymem nezdaru. "Na české poměry byla až příliš odvážná," přiznali v srpnu loňského roku Tomáš Julínek a jeho náměstek Pavel Hroboň. Manažeři pojišťoven neskousli plán zprivatizovat většinu pojišťoven, lékaři se postavili proti změně nemocnic na akciovky. U ledu zůstaly takzvané léčebné standardy. Navíc část obyvatelstva zvedly ze židle právě poplatky u lékaře.
"Dnes je ale situace příznivá," hodnotí Julínek. I kdyby podle se něj změnilo rozložení sil v Senátu na většinou levicové, budou se zdravotnické reformy prosazovat snáze. "Navíc kdo ví, jaká bude opozice bez Paroubka," podotkl Julínek.
Foto: Tomáš Nosil, ČTK.