Letadlo s českými generály muselo nouzově přistát na Ruzyni

Domácí
24. 2. 2011 07:01
Armádní letadlo muselo přistát na civilním letišti v Ruzyni (ilustrační foto).
Armádní letadlo muselo přistát na civilním letišti v Ruzyni (ilustrační foto).

Delegace ministerstva obrany vedená náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem musela nouzově přistát na ruzyňském letišti. Stalo se tak ve středu večer při návratu z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Důvodem nouzového přistání byla technická závada. Letoun měl původně přistát na vojenském letišti v Praze-Kbelích.

"Letounu se při přistávacím manévru nevysunuly přistávací klapky. V souladu se standardními postupy zvolila posádka letounu z bezpečnostních důvodů pro přistání letiště s delší přistávací dráhou," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Delegace se společně se zástupci Asociace obranného průmyslu vracela z veletrhu IDEX v Abú Zabí. "Letoun projde ve čtvrtek technickou kontrolou," uvedla Růžičková.

Challenger Cl-601 je součástí takzvané vládní letky, která měla v minulosti často technické problémy. Právě na tento letoun bylo mnoho stížností, loni na podzim armáda oznámila, že jej v letošním roce již nebude používat.

Potíže se stroji vládní letky měli v uplynulých letech mnozí čeští politici, zejména na typ Bombardier CL-601 Challenger byly stížnosti kvůli údajné nespolehlivosti. Vláda Jana Fischera loni zvažovala nákup nových letadel, rozhodnutí však nepřijala. Ministerstvo obrany tehdy údajně připravilo čtyři varianty pořízení nových letadel. První byl nákup dvou letounů kategorie business jet s opcí na třetí, který by byl pořízen po odprodeji strojů Jak-40 a Challenger.

Vrtulníky i malá letadla pro VIP

Druhou možností byl nákup jednoho nového stroje s opcí na dva s tím, že by challenger byl nabídnut jako protihodnota s doplatkem a opce by byla využita až po odprodeji jaků. Třetí možností byl prostý nákup tří nových strojů a odprodej těch stávajících a čtvrtou pronájem letadel například od civilních aerolinií.

V roce 2005 tehdejší vláda rozhodla o postupné, ale kompletní obnově strojů vojenského letectva. Původní Tu-154M nahradily v září 2007 dva stroje Airbus A319CJ, další etapou bylo převzetí čtyř transportních letounů CASA C-295M. Pořízením nových malých letadel a následně vrtulníků pro přepravu VIP osob mělo "přezbrojení" dopravního letectva skončit.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ