Na hradeckém letišti kolem 13. hodiny nouzově přistálo dvoumotorové letadlo Piper, které mělo potíže s vysunutím předního podvozku. Nikdo z dvoučlenné posádky nebyl zraněn. Letadlo muselo nad letištěm několik desítek minut kroužit, aby spotřebovalo palivo. Řekl to ředitel společnosti Letecké služby Hradec Králové Roman Zindulka.
Letadlo zahájilo přistání do trávy pouze na zadní podvozek. Přední kolo bylo sice vysunuté, ale nebylo zajištěné. Když letadlo při přistání téměř ztratilo rychlost a začalo se převažovat dopředu, přední podvozek se mu zasunul a letadlo zůstalo přední částí ležet v trávě. "Stroj řídil zkušený pilot Laco Nagy, který je bývalým vojenským pilotem a v minulosti pilotoval například letadla L-410 či Il-14," řekl Zindulka. Letadlo podle něj provádělo letecké snímkování. Vedle pilota byl na palubě operátor snímkování Milan Nejedlý.
ČTĚTE TAKÉ: Devítiletý chlapec si na nehodu letadla nepamatuje
Nejedlý uvedl, že problém byl zřejmě na hydraulice podvozku. Podle něj letadlo odstartovalo kolem 8.00 a provádělo letecké snímkování severočeských dolů v oblasti Tušimic a Bíliny. "Při pokusu o vysazení podvozku před přistáním v Hradci Králové jsme zjistili problém. Na palubě bylo hodně paliva, proto jsme museli ještě kroužit nad letištěm. Pilot je zkušený frontový bojový pilot, takže jsem mu věřil, že to zvládne," řekl Nejedlý.
Na otázku novinářů, o čem se při kroužení nad letištěm s pilotem bavili, se jen usmál. "Vyprávěli jsme si vtipy. Také to bylo o zkušenostech pilota a komunikaci s věží. Šli jsme přistát na trávu s tím, abychom měli v případě, že by se to překlopilo, měkčí přistání," řekl Nejedlý. Jeden ze svědků nouzového přistání uvedl, že při přistání zkolaboval přední podvozek. "Přistání bylo provedené tak, jak by za těchto podmínek provedeno mělo být," řekl svědek.
Při dopadu se letadlu podle Zindulky poškodily vrtule a gondoly na křídlech, v nichž jsou motory. Letadlo je typu dolnoplošník a speciálně upravené pro letecké snímkování. Na místě zasahovali hasiči. Místo přistání nadále hlídá policie.
Příčinu potíží letadla vyšetřuje policie a inspektoři Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod. "Příčina nouzového přistání je předmětem šetření, podle předběžných informací vznikla na letadle škoda za zhruba 300 tisíc korun," řekla mluvčí hradecké policie.
Foto: ČTK