Cizinci se budou na Masarykově univerzitě učit v následujících čtyřech týdnech česky. Začal 51. běh Letní školy slovanských studií, potrvá do 18. srpna. Letos je to 25 let od vzniku kabinetu, uvedla v tiskové zprávě vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince a ředitelka letní školy Eva Rusinová.
"Dosud se přihlásilo 135 studentů ze 36 zemí celého světa," uvedla Rusinová. Na Filozofické fakultě se tak v pondělí na slavnostním zahájení sešli studenti například z Japonska, Slovinska, Rumunska či Sýrie.
Účastníci obdrželi stipendium ministerstva školství nebo Kabinetu češtiny pro cizince, někteří si kurz zaplatili sami. Patří mezi ně lidé všech věkových kategorií. "Nejstarším účastníkem je student s rokem narození 1949, nejmladší se narodil v roce 2002," řekla Rusinová.
Studenty rozdělili do deseti skupin podle stupně pokročilosti. Vyučovat se bude pět hodin denně od pondělí do soboty. Kurzy povede 15 lektorů. Nabídka dopoledních kurzů a odpoledních přednášek a besed o české literatuře či kultuře je doplněna také zábavným programem.
"Na večerní hodiny jsme připravili filmový klub, kondiční cvičení, hodiny tance a zpěvu a také autorské čtení básníka a překladatele Tomáše Míky," řekla Rusinová. Připraveny jsou i páteční a nedělní exkurze, které zájemce zavedou například do Beskyd, Javoříčských jeskyní, Prahy nebo Olomouce. Navštívit mohou třeba i pivovar v Černé Hoře.
Kabinet češtiny pro cizince vznikl v roce 1993 a převzal správu Letní školy slovanských (bohemistických) studií. Vede krátkodobé i dlouhodobé kurzy pro cizince. Podléhá filozofické fakultě, která příští rok spolu s celou Masarykovou univerzitou oslaví 100. výročí založení.