Leží těla Gabčíka s Kubišem vedle nacisty K. H. Franka?

Domácí
18. 9. 2016 06:15
Busty (zleva) Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.
Busty (zleva) Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Koprodukční film Antropoid, který příští týden na svatého Václava vstupuje do českých kin, otevřel otázku, zda jsou ostatky parašutistů Gabčíka a Kubiše skutečně pohozeny v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích vedle K. H. Franka a dalších nacistických zločinců.

Když v červnu 1942 po sedmihodinovém boji zahynulo v pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje sedm československých výsadkářů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, odvezli nacisté všechna těla na pitvu. Při ní byly odděleny hlavy od trupu. Jelikož hlavy Gabčíka a Kubiše měly zůstat zachovány i s obličejem, byly zakonzervovány a uloženy do skleněných válců se speciálním roztokem. V Praze zůstaly až do samého závěru války, v dubnu 1945 je však nacisté odvezli neznámo kam.

Těla Gabčíka a Kubiše stejně jako dalších parašutistů byla podle badatele Jaroslava Čvančary vhozena do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích. Na stejném hřbitově pak prý skončila i těla nacistických zločinců popravených po okupaci, například Karla Hermanna Franka nebo Haralda Wiesmanna, odsouzeného za vyhlazení Lidic, či Karla Čurdy, který parašutisty na jaře 1942 udal gestapu.

Spolu s uvedením britsko-česko-francouzského filmu Antropoid o atentátu na Heydricha, který 28. září na Den české státnosti vstupuje do kin, vznikla iniciativa požadující exhumaci a důstojný pohřeb Gabčíka s Kubišem a dalších parašutistů, odbojářů a příslušníků protikomunistického odboje. Hromadné hroby přitom nejsou jen v Ďáblicích, ale rovněž v pražském Motole, Jáchymově či Příbrami. Antropologové zatím před dvěma roky vyzvedli v Ďáblicích kostru kněze Josefa Toufara, který zemřel na následky mučení v únoru 1950.

"V britské a francouzské tradici se s padlými příslušníky odboje zachází se vší úctou," uvedlo ve společném prohlášení u příležitosti prvního promítání snímku Antropoid na karlovarském filmovém festivalu 11 nevládních organizací včetně Svazu bývalých politických vězňů nebo Centra pro dokumentaci totalitních režimů. "Náš stát jim však dodnes neposkytl důstojné místo posledního odpočinku, kde by bylo možné uctít jejich památku." Iniciativy si všiml i britský list The Guardian, který připomněl, že Kubiš s Gabčíkem zabili jednoho z největších Hitlerových stoupenců a hlavního strůjce holocaustu - a dnes jsou v hromadném hrobě v Praze.

Čtěte TÝDEN!
* V jakém stadiu je zákon o hromadných hrobech?

* Existují dobové dokumenty o uložení ostatků Gabčíka a Kubiše?

* Jak je to s vyšetřováním komunistických zločinů z 50. let?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. ZÁŘÍ 2016.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Zbyněk Stanislav

Další čtení

Na Písecku bylo večer zemětřesení o síle 3,2 stupně

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Špilberk otevřel tajnou kapli. Nacisté ji užívali jako vězení i kapli kultu Hitlera

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Nový projekt bude zkoumat, jak bobři pomáhají s adaptací na klimatické změny

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ