Dlouhodobý růst
Lidé častěji umírají osamělí. O pohřby se pak starají obce
31.10.2017 05:30
V Česku se loni uskutečnilo 1438 sociálních pohřbů, meziročně o šest méně. V porovnání s rokem 2007 byl jejich počet zhruba desetkrát vyšší, sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši. Tyto pohřby zajišťují obce a MMR jim pak proplácí oprávněné náklady. Loni náklady na tyto pohřby klesly o procento na 9,52 milionu korun.
"Ne každý odchází z tohoto světa obklopen nejbližšími. Vzrůstá počet lidí osamělých nebo těch, jejichž rodiny z různých důvodů nezajistí nebo ani nemohou zajistit důstojný pohřeb a hrob," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
Průměrné náklady na jeden sociální pohřeb loni dosáhly 6618 korun, od roku 2007 se zvýšily zhruba o desetinu. Za první pololetí letošního roku vyřídilo MMR kolem 750 sociálních pohřbů za 4,7 milionu korun.
Od 1. září je účinná novela zákona o pohřebnictví, která stanoví povinnost uložit urnu s lidskými ostatky ze sociálního pohřbu na hřbitov. "Zákon samozřejmě nevyřeší etickou stránku věci, tedy zda příbuzní pohřeb vypraví, či nikoli. Naše novela však konečně zajistila důstojné zacházení s lidskými ostatky a pietní pohřbívání. Nejen že jsme zavedli povinnosti s kvalifikačními standardy, ale také pravidelné a důsledné kontroly," doplnila ministryně.
Sociální pohřby podle novely zajišťují obce v přenesené působnosti jménem státu, který je nyní zodpovědný za slušné pohřbení každé zemřelé osoby. Pokud obec zajistí pohřeb místo pozůstalých, přihlásí svoji pohledávku do pozůstalosti. Pohledávka zahrnuje náklady na pohřbení a opatření hrobového místa. Dědicové jsou pak povinni nahradit státu tyto útraty. Pokud bylo řízení o pozůstalosti zastaveno nebo k němu nebyla dána pravomoc českých soudů, náklady obci uhradí MMR.
"V roce 2008 bylo zrušeno plošné vyplácení pohřebného. Pokud by se na tento účel opět ve státním rozpočtu našlo asi 500 milionů korun ročně, možná by byli pozůstalí motivováni vypravit pohřeb více, než je tomu dnes," dodala Šlechtová.
V České republice loni bylo zhruba 5800 pohřebišť, z toho asi 5500 veřejných a 300 neveřejných, zejména židovských. Na každém z veřejných pohřebišť je v průměru 2200 hrobových míst, celkem se tak na hřbitovech v ČR nachází asi 12,1 milionu pronajatých nebo opuštěných hrobových míst. V Česku je celkem 27 krematorií, z toho tři soukromá (v Táboře, Šumperku a Židlochovicích u Brna). Loni bylo na živnostenských úřadech registrováno přes 600 pohřebních služeb v 1534 provozovnách s celkovým ročním obratem 1,6 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.