Lidé i firmy mají zájem o fotovoltaické elektrárny. Jejich dodavatelé zaznamenali nárůst poptávky, v meziročním srovnání až několikanásobně. Zároveň se o měsíce prodlužují termíny dodání. Kvůli pandemii covidu i konfliktu na Ukrajině se řada dodavatelů potýká s výpadky dodávek některých součástí, například baterií. Solární elektrárna pro rodinný dům vyjde řádově na stovky tisíc korun.
Například u společnosti ČEZ ESCO vzrostla poptávka po solárních elektrárnách meziročně trojnásobně. Firma letos již zahájila 80 projektů, dvojnásobek jako za celý loňský rok. Instalací fotovoltaiky si tak lidé podle ČEZ zajistí svou vlastní spotřebu elektrické energie na zhruba 30 let.
"Celá Evropa teď hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Podobně roste zájem i o další úsporná řešení. Například u projektů energetických úspor formou EPC má už teď ČEZ ESCO projekty v realizaci na úrovni trojnásobku tržeb loňského roku. Energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit.
ČEZ nabízí solární elektrárny v cenách po odečtení dotace od 160 tisíc až do zhruba 355 tisíc korun. Investice do nejprodávanějších fotovoltaik u E.ON se pohybuje kolem 200 tisíc korun s DPH po odečtení dotace, která se také pohybuje zhruba ve výši 200 tisíc korun, často tedy pokrývá až 50 procent investice.
E.ON eviduje nárůst poptávek po solárech meziročně o čtyřnásobek. "Za hlavní důvod nárůstu zájmu o fotovoltaiky považujeme zejména velký nárůst ceny elektřiny. Lidé se nyní více zajímají o možnosti, jak za energie ušetřit, jak se před vyššími náklady za energie chránit a jak být energeticky více soběstační," řekl vedoucí zákaznických řešení E.ON Ondřej Hájek.
Lhůty dodání solárních elektráren se u E.ON ze standardních tří měsíců, což je doba nutná pro vyřízení projektu, získání dotace a připojení k distribuční síti, prodloužily často až na pět až šest měsíců. Tuto změnu podle Hájka nezpůsobily pouze nižší kapacity na straně dodavatelů, ale i celosvětový problém s dodávkou materiálu a nedostačující kapacity úřadu schvalujícího dotace.
Společnost S-Power Energies zaznamenala nárůst poptávky po solárních elektrárnách meziročně o 2,5násobek. V prvním čtvrtletí letošního roku firma přijala až 3500 poptávek měsíčně. "Termíny instalací se skutečně prodloužily, aktuálně v S-Power Energies uvádíme osm měsíců od podpisu smlouvy. Proti dřívějšku jsou nyní termíny dvojnásobné. Důvodem však nejsou pouze instalační kapacity, ale i výpadky v dodávkách technologií, které nejsme schopní ovlivnit," řekla mluvčí Věra Kubátová.
Pandemie covidu podle ní narušila dodavatelské řetězce, konflikt na Ukrajině znemožňuje dovoz technologií kamionovou dopravou přes Rusko a Bělorusko. "Aktuálně tak dochází k výpadkům dodávek technologií, zejména baterií. V S-Power Energies se přesto snažíme dělat maximum, proto i za cenu vyšších nákladů (pro nás, nikoli pro klienta) jezdíme k některým zákazníkům nadvakrát. Aby nemuseli čekat déle, než je nutné, instalujeme jim nejprve samotnou fotovoltaiku, a teprve posléze bateriové úložiště," uvedla Kubátová. Očekává,že firma by letos mohla nainstalovat na 2200 solárních elektráren.