Hlučínsko
Lidé na vesnici nacházejí granáty. Pyrotechnici zasahovali pětkrát
31.03.2017 16:10
Hned pětkrát museli policejní pyrotechnici vyjíždět v posledních dvou dnech do okolí Hlučína a do Hrabyně na Opavsku. Likvidovali tam nevybuchlou munici z druhé světové války. Lidé nacházeli granáty či miny nejčastěji při jarních pracích na polích a zahradách. Řekl to mluvčí opavské policie René Černohorský. Nálezy munice jsou v tomto regionu časté. Právě zde totiž jednotky osvobozující v roce 1945 Československo svedly s německou armádou tuhé boje při Ostravsko-opavské operaci.
Série zásahů začala ve středu ráno v obci Hať. Devětapadesátiletý muž tam našel při kopání na zahradě rodinného domu dělostřelecký granát ráže 76 milimetrů. V ten samý den odpoledne našel v lese u Vřesiny podobně velký dělostřelecký granát jednačtyřicetiletý muž. O den později policisté opět zasahovali v Hati, kde muž při práci na poli našel dělostřeleckou minu ruské výroby. V nedalekých Bohuslavicích se později zase našel ruský ruční granát a pěchotní munice.
Čtyři případy policisté řešili na Hlučínsku a jeden v Hrabyni, kde byla při výkopech ve čtvrtek nalezena další dělostřelecká mina. "Ke všem nálezům vyjížděli policisté z Hlučína. Ti místo vždy zajistili a přivolali pyrotechnika, který si nevybuchlou munici odvezl k odborné likvidaci," řekl Černohorský.
Na Hlučínsku jsou podobné nálezy časté. Právě okolím Opavy a částí Hlučínska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Jejich hlavním cílem bylo osvobození Ostravy. Už při plánování útoku velitelé počítali se silným odporem Němců, kteří měli k dispozici pohraniční opevnění budované ještě před vypuknutím války. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.
Během necelého měsíce bojů Němci nasadili asi 150 tisíc vojáků, 100 tanků, 1500 děl a minometů a 120 letadel. Proti nim bojovalo 255 tisíc mužů, 180 tanků 3000 děl a minometů a 408 letadel. Boje si vyžádaly životy 24 tisíc sovětských a československých vojáků. Na německé straně se nejčastěji uvádí zhruba 70 tisíc mrtvých, zraněných a nezvěstných.
Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci pracující na opravě historického Müllerova domu v Opavě narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea. Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.