Organizace Amnesty International (AI) v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.
Během maratonu lidé ručně píšou dopisy s jednotným textem, které se odesílají hlavám států či vlád. Upozorňují na konkrétní osoby, jejichž práva jsou porušována.
"Letos se nám přihlásilo už přes 460 pořadatelů z celého Česka a další přibývají. Je tedy skoro jasné, že překonáme 16 tisíc ručně napsaných dopisů z loňska," uvedla mluvčí české pobočky Amnesty International Martina Pařízková. Psát se bude třeba ve školách, knihovnách i kavárnách, nízkoprahových centrech, na farách, ve skautských oddílech i doma.
Amnesty International každý rok vybírá skupinu takzvaných vězňů svědomí - tedy nespravedlivě stíhaných osob, jejichž situaci se snaží prostřednictvím dopisové akce zlepšit. Letos putují výzvy předákům Bangladéše, Jamajky, Číny, Madagaskaru, Čadu i Izraele.
Happening, který poprvé uspořádali polští aktivisté z AI v roce 2001, má podle organizátorů skutečný dopad na chování politických autorit. "Lidé, kteří byli neoprávněně uvězněni, jsou propouštěni, mučitelé jsou postaveni před soud a s vězni je zacházeno humánněji. Dostat dopis solidarity může pro mnoho lidí znamenat naději v těch nejzoufalejších dobách," uvedla Pařízková. České zahájení dopisového maratonu doprovodí v centru DOX hudební vystoupení či rodinná výtvarná dílna.
Den lidských práv byl vyhlášen jako připomínka přijetí Všeobecné Deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. Deklarace se stala základem pro vypracování dalších lidskoprávních dokumentů a dodnes je všeobecně uznávanou normou mezinárodního práva.