Nejsilnějším důvodem pro nesouhlas s umístěním americké vojenské základny v Česku je obava z případných útoků. Naopak hlavní argument pro vybudování radarové základny lidé nejčastěji nacházejí v tom, že to pomůže Česku v případě napadení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Ipsos-Tambor. Průzkum jako další v řadě ukázal, že většina Čechů nesouhlasí s umístěním americké radarové základny na českém území.
Lidem se nelíbí, že by se Česko mělo podřizovat politice USA tak, jak se dříve přizpůsobovalo SSSR. Myslí si, že to pro zemi nebude mít žádný přínos. Stoupenci základny zase argumentují tím, že Česko je spojencem USA a že její vybudování na českém území zvýší prestiž země. Proti vybudování základny je 56 procent lidí, pro se vyjádřilo 28 procent.
USA mají zájem vybudovat v Česku radarovou základnu, protiraketové střely by měly být rozmístěny v Polsku. Odpůrci základny a také levicové parlamentní strany v Česku požadují referendum. K jeho prosazení ale nemají dost sil. S jejím umístěním v Česku souhlasí vládní ODS a KDU-ČSL, zelení podmiňují svůj souhlas tím, že radarová základna bude součástí obranného systému NATO. V takovém případě by prý odmítavý postoj změnila i ČSSD.
Protiraketový systém, který chtějí Američané rozmístit v Česku a Polsku, ostře kritizuje Rusko, jež hrozí novými zbrojními závody. Západní představitelé včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a amerického ministra obrany Roberta Gatese ruské hrozby odmítají.
Americká základna podle dnešního polského tisku neznamená pro Rusko nebezpečí - pouze konec jeho nadějí, že někdy získá zpět sféru vlivu ve střední Evropě.
Foto: archiv