Více než polovina lidí považuje za největší bezpečnostní hrozbu mezinárodní organizovaný zločin a teroristy. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Za země představující bezpečnostní riziko lidé nejčastěji označují Afghánistán, Irák a Írán. Téměř polovina dotázaných považuje za reálnou hrozbu přírodní katastrofu, naopak obavy z války má jen necelá pětina Čechů.
Mezinárodní organizovaný zločin považuje za velkou hrozbu 57 procent dotázaných, teroristické skupiny či jednotlivce označilo za závažné ohrožení 52 procent. Uprchlíků z jiných zemí ani národnostních menšin žijících v Česku se lidé příliš neobávají - hrozbu v nich vidí necelá čtvrtina dotázaných.
Jako nejvážnější reálnou hrozbu pro Česko lidé v současné době vnímají případnou přírodní katastrofu, jíž se obává 45 procent dotázaných. Jejich podíl se od předchozího průzkumu v roce 2009 zvýšil o deset procent. Naopak se snížil strach z epidemie: v minulém zkoumání se jí bálo 58 procent dotázaných, nyní ji za hrozbu označilo 24 procent lidí. Obavy z války vyjádřilo 16 procent účastníků průzkumu; tento podíl se dlouhodobě nemění.
Mezi zeměmi, které podle lidí představují bezpečnostní riziko, panují mezi Čechy největší obavy z Afghánistánu, který za hrozbu označilo 17 procent účastníků průzkumu, Irák 14 procent a Írán 13 procent. Celkem 11 procent lidí má obavy z Ruska a Severní Koreje.
Průzkumu, který se uskutečnil od 29. listopadu do 6. prosince loňského roku, se zúčastnilo 1037 lidí.
Lidé se nejvíce bojí terorismu a organizovaného zločinu
Domácí
19. 1. 2011 16:03
Lidé se bojí organizovaného zločinu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia