V Praze se v pondělí uskuteční vzpomínkové akce na pravoslavného biskupa Gorazda, kterého před 75 lety popravili nacisté za napomáhání účastníkům atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zástupci církve a veřejnosti si ho připomenou na bohoslužbě v chrámu svatého Cyrila a Metoděje, v němž se skrývali parašutisté, na kobyliské střelnici, kde byl popraven, a u pankrácké věznice.
Pravoslavný biskup Gorazd, vlastním jménem Matěj Pavlík, byl původně římskokatolickým knězem. Pro své reformní úsilí, jež vyústilo v roce 1920 v založení samostatné Církve československé, byl z katolické církve exkomunikován. Prosazoval ale pravoslavnou orientaci, a tak i z Církve československé už v roce 1924 vystoupil a jako biskup Gorazd se stal organizátorem obcí církve pravoslavné v Československu.
Gorazd se v Československu zasadil o zřízení 14 chrámů, plán vybudovat pravoslavný monastýr však už nestihl prosadit. Za nacistické okupace byl 4. září 1942 popraven za podporu parašutistů, kteří se po spáchání atentátu na Heydricha ukrývali v pravoslavném chrámu v Resslově ulici v Praze. Spolu s ním nacisté popravili i faráře Čikla, kaplana Petřeka a staršího pravoslavné církve Sonnevenda. V roce 1987 prohlásila česká pravoslavná církev Gorazda za svatého.