Přes nepříznivé počasí se v Praze sešly tisíce lidí k protestu proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. Staroměstské náměstí, kam přišli v pochodu z Hradčan, zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. Podle organizátorů jich bylo asi 15 tisíc. Babišovi odpůrci ze spolku Milion chvilek pro demokracii se obávají toho, že Česko bude - co do útoků na nezávislost justice - následovat Polsko a Maďarsko. Pokud do vedení ministerstva spravedlnosti nastoupí Marie Benešová, protest chtějí za týden zopakovat s účastí politiků.
Spolek demonstraci svolal právě na protest proti dosazení Benešové do čela české justice. Premiér poradkyni prezidenta Miloše Zemana a exministryni spravedlnosti navrhl jmenovat místo dosavadního ministra Jana Kněžínka (za ANO). "Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu," uvedli organizátoři na webu spolku s odkazem na trestní stíhání Babiše v dotační kauze Čapí hnízdo. Spolu s dalšími novými členy kabinetu má být Benešová jmenována v úterý. Babiš i Benešová odmítají, že by se chystaly personální změny na státním zastupitelství.
Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář protestujícím na Staroměstském náměstí řekl, že není možné přijímat nepřijatelné. "Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem," uvedl. Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti, a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí.
Demonstranti drželi vlajky ČR a Evropské unie, na transparentech měli nápisy Demisi! a Rezignace! nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem Spravedlnost jsem já. Babišovu fotografii na dalším transparentu doprovázel nápis Benešová Marie, mé zločiny zakryje. Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Při pochodu z Hradčan účastníci skandovali Nezávislost justice!, Benešovou nechceme!, Babiše do koše!, Demisi!, Chceme právní stát! nebo Máme toho dost! Stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, jichž 600 pořídili organizátoři.
Babiš nechce "do tepláků", a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit, řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. "Právní stát se nedá donekonečna ohýbat, protože se nakonec může zlomit," podotkl. Lidé opakovaně skandovali Hanba! a Nejsme slepí! nebo pískali. O politických změnách v polské a maďarské justici promluvil ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin. Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.
Podle odhadu policistů, kteří pochod doprovázeli, z Hradčanského náměstí vyšlo zhruba 700 lidí. V pochodu, který prošel i přes Karlův most, účastníků přibylo na zhruba 4000, na Staroměstském náměstí se jich shromáždilo asi 15 tisíc řekl Minář. Policisté kvůli pochodu museli přechodně zastavit dopravu přes Malostranské náměstí, na Smetanově nábřeží a Národní třídě.
Demonstrace za nezávislost české justice byla svolána také v desítkách dalších měst. V Liberci se podle odhadu sešla zhruba stovka lidí, dvě stovky v Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích, víc než 500 v Hradci Králové.
Naposled sdružení Milion chvilek uspořádalo demonstraci u příležitosti výročí upálení Jana Palacha. Spolek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 333 tisíc lidí.
Iniciativa loni uspořádala několik protestů. Ve větším počtu se naposled její příznivci sešli na Staroměstském náměstí 23. listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Vláda tehdy hlasování přežila.
Demonstrace v Brně
Nejméně 3500 lidí se dnes podle odhadu zpravodajů ČTK shromáždilo v Brně na podporu nezávislé justice a proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Na Zelný trh zprvu přišlo jen několik stovek lidí, při pochodu městem ale dav narostl, zaplnil Českou ulici v celé délce a poté i prostranství kolem sochy Jošta, mezi Místodržitelským palácem a Nejvyšším správním soudem.
V davu byly vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. "Zeman je žába na prameni," stálo na jednom z transparentů, "Nechcu žít v absurdistánu," říkal další. Nejvíce lidí drželo papíry s nápisem Justice rozděleným po slabikách do tří řádků. V davu vlály české a moravské vlajky i červené trenýrky, demonstrující zvonili klíči. Už toho bylo dost, skandovali účastníci protestu.
"Je divné, že si nepoložila otázku, zda jí to stojí za to, aby vstupovala do vlády, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér," řekla na adresu Benešové v projevu bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Je nutné ctít presumpci neviny, ale stíhání premiéra, ať už je jím kdokoliv, podle Wagnerové "obrovským způsobem zatěžuje vládu".
Podle organizátorů brněnského protestu je zjevné, co je cílem změny na ministerstvu, Benešová podle nich má ovlivnit Babišovu kauzu. I nevidomý musí vidět, co se tady děje, zaznělo v úvodním projevu na Zelném trhu.
"Jsme svědky snahy o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti," uvedl Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno, který protest organizoval.
Podle režiséra Břetislava Rychlíka je nutné sledovat také kauzy kolem prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. "V tichosti může dojít k jejich pozastavení. Nenechme to vyšumět. Dnešním shromážděním to teprve začíná," uvedl Rychlík v projevu. Advokát Pavel Franc zpochybnil schopnost Benešové bojovat proti korupci. Podle něj sice bojuje, ale "trošku na té druhé straně". Na podporu nezávislé justice řečnil také někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček.
Česká policie v polovině dubna v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo navrhla Babiše a ostatní obviněné obžalovat. Stíhání čelí i Babišova žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.
Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo přes tři roky. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.