Zapálením svíčky u zchátralé budovy někdejšího Borůvkova sanatoria v Praze si v neděli desítka lidí připomněla památku kněze Josefa Toufara a studenta Jana Palacha. Stav budovy, ve které tyto oběti komunistického režimu zemřely, označili organizátoři akce za ostudu. Chtějí, aby po rekonstrukci v areálu vzniklo například kulturní centrum.
Budova bývalého sanatoria v Legerově ulici několikrát změnila majitele. V současné době je jeho vlastníkem ostravská společnost United Corporation, která zde plánuje vybudovat hotel.
"Stav celého domu je ostudou. Chtěli bychom iniciovat jednání s jeho majitelem, aby ho magistrát odkoupil zpět. Myslíme si, že by zde mělo vzniknout něco jiného než hotel. Nemuselo by to být nějaké muzeum totality, nicméně by měly být zachovány operační sály nebo pokoj, kde zemřel Toufar," řekl zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman. "Rádi bychom už kvůli jeho odkazu objekt zpřístupnili neziskovým společnostem k vybudování něčeho na způsob kreativního kulturního centra," dodal.
Součástí plánů nynějšího majitele budovy je vedle hotelu také vznik pietního místa, k jehož vybudování ho zavazuje smlouva s Prahou 2. "Ke cti majitele slouží, že neodstranil pamětní desky instalované v podstatě nelegálně iniciativou Praha sobě a to, že se chová zodpovědně - dům je zabezpečený a větrá se v něm," konstatovala Kateřina Nohelová z iniciativy Praha sobě.
Borůvkovo sanatorium v Praze, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Provádělo i nelegální potraty. Sanatorium se později změnilo na kliniku popálenin a plastické chirurgie. Právě tady podlehl farář Toufar zraněním způsobeným při výsleších Státní bezpečnosti a Palach popáleninám. V budově později sídlil Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd. Krátce byla chátrající budova převedena i na hasičský záchranný sbor.
Číhošťského faráře Josefa Toufara bývalá StB obvinila ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku s pohybujícím se křížem. Na následky mučení zemřel 25. února 1950. Jeho tělo bylo pod smyšleným jménem pohřbeno v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Příbuzní se o tom, že nežije, dozvěděli až v roce 1954. Na jeho památku se v neděli konalo několik vzpomínkových akcí.
Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti apatii veřejnosti a šířící se normalizaci. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb se změnil v národní demonstraci.