U lidovců se zamotávají jednání o budoucím protikandidátovi Václava Klause na Hrad. Při večerním jednání zástupců parlamentních klubů žádný adept vybrán nebyl. Když v pondělí kandidaturu odmítl místopředseda Senátu Petr Pithart s tím, že nevěří ve vyslovení silné důvěry, rozhodli se tlačit kupředu jména Václava Pačese a Jana Švejnara. Odsunuli tak socialisty očekávaného Jiřího Dienstbiera. Předseda Jiří Čunek uvedl, že jeho prezidentskou kandidaturu "v tuto chvíli nepodpoří".
K TÉMATU: Senátoři ČSSD Klause volit prezidentem nebudou
"V tuto chvíli to vylučuji," prohlásil Čunek před jednáním senátorského klubu KDU-ČSL.
Lidovci probírali na večerním jednání zástupců svých parlamentních klubů další možné adepty poté, co v pondělí kandidaturu odmítl lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart. Čunek odpoledne konkrétně jmenoval předsedu Akademie věd Václava Pačese, kterého označil za dobrého kandidáta, a ekonoma Jana Švejnara, s nímž přišla Strana zelených. Švejnar ale také oznámil, že o kandidatuře neuvažuje, protože považuje své zvolení za nereálné. Podle předsedkyně poslaneckého klubu KDU Michaely Šojdrové totiž převažuje názor, že budoucí Klausův protivník by měl mít zkušenosti s politickým rozhodováním. A ty Pačes nemá.
Po večerní schůzce Čunek novinářům řekl, že se na ní hovořilo o všech veřejně známých kandidátech, z jedněch úst prý zaznělo i jméno bývalého rektora Karlovy univerzity Ivana Wilhelma. Mezi kandidáty ale podle Čunka už nebyl nikdo ze zákonodárců KDU-ČSL.
Lidovci podle svého předsedy nezjišťovali, který z adeptů by měl výraznou převahu. "Cílem dnešní schůzky nebylo určit nějaké jméno, které bychom postavili na piedestal kandidáta na prezidenta," řekl Čunek s tím, že se probíraly především strategické postoje KDU-ČSL. Lidovci se chtějí rozhodnout během podzimu. "Máme čas. Nebudeme se omezovat žádným termínem, ale stihneme to," dodal.
Předmětem debat je také nominace současného prezidenta Václava Klause, kandidáta ODS, jehož znovuzvolení má podporu u části KDU-ČSL. Čunek si ale nemyslí, že po Pithartově odmítnutí je načase přestat hledat jiného kandidáta.
Předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek by byl Klause ochoten podpořit podle toho, jaké by měl protikandidáty. "Pokud nebude protikandidát, který by vyhovoval většině," řekl novinářům Jílek. Zatím podle něj takový není. "Je potřeba hledat vlastního kandidáta a nenechat si implantovat kandidáta jinou stranou, která se za něj schová," uvedl k dalšímu hledání společného kandidáta. Na jednání lidoveckého klubu chce pozvat i Dienstbiera.
Místopředseda senátorského klubu Josef Vaculík pokládá za rozumné najít společného kandidáta. "Při volbě prezidenta bychom měli mít minimálně dva kandidáty," řekl ČTK. Ani on ale nevyloučil případnou podporu Klausovi. Z nejznámější dvojice možných protikandidátů dává "určitě" přednost Pačesovi před Dienstbierem.
Senátorka KDU-ČSL Ludmila Müllerová už není pro další hledání společného kandidáta s dalšími stranami. "Každopádně bude složité hledat vlastního kandidáta," uvedla v reakci na Pithartovo odmítnutí. "Kdyby takový byl, předpokládám, že už bychom ho dávno měli," dodala. Bez komentáře zatím nechala otázku, zda by jí vyhovoval Klaus.
Socialisté, kteří se k oběma stranám připojili do "koalice proti Klausovi", vyčkávají, jaké návrhy od lidovců a zelených dostanou. Favoritem řady poslanců ČSSD je Jiří Dienstbier, který se v minulosti netajil tím, že je voličem ČSSD.
Václav Klaus zatím zůstává favoritem nadcházející volby prezidenta. Hledání jeho protikandidáta vázne. I kdyby se ale šéfové ČSSD, KSČM, lidovců a zelených na nějakém "Antiklausovi" nakonec shodli, není jisté, že v předpokládaném tajném hlasování odevzdají svůj hlas takovému člověku všichni poslanci a senátoři těchto stran. Pravděpodobnější je naopak to, že Klaus dokáže získat hlasy i jinde než jen v ODS, která jeho znovuzvolení navrhla.
Klausovy šance by mohlo výrazně srazit to, kdyby se uvnitř ODS objevila početnější skupina zákonodárců, kteří by pro něj nehlasovali. Spekuluje se o tom, že někteří občanští demokraté ho opravdu nepodpoří, ale až výsledky hlasování v únoru příštího roku napovědí, zda je to pravda. Jakkoli je Klaus momentálně favoritem, do voleb zbývá ještě téměř pět měsíců a stále se může objevit i kandidát, o němž se dosud nemluví.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK