<span>Lidovci otočili</span>, prezidenta chtějí volit tajně

Domácí
12. 2. 2008 13:54
Poslanec Severa
Poslanec Severa

Poslanec SeveraVětšina poslanců a senátorů KDU-ČSL by chtěla, aby druhá volba prezidenta republiky byla tajná. Veřejné hlasování v první volbě totiž podle nich nebylo důstojné. Naopak komunisti trvají na veřejné volbě.

Předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa řekl, že o způsobu volby by měli v pátek rozhodnout volitelé při společném hlasování. "Poslanci a senátoři doporučují volitelům KDU-ČSL usilovat na základě negativních zkušeností z předchozí volby o to, aby další volba byla tajná, a tak byla zachována její důstojnost," uvedl Severa. Sám v předchozí volbě zvedl ruku pro Václava Klause.

Naopak lidovecký předseda Jiří Čunek volil Jana Švejnara. Proto nechtěl výsledek jednání příliš komentovat. Pouze uvedl, že "dvanáct z dvaceti přítomných volitelů zastává názor, že volba byla chaotická a nedůstojná". Pokud si zákonodárci vyberou tajnou volbu, poměr lidovců, kteří dají hlas Václavu Klausovi, se podle něj oproti předchozí volbě nezmění.

Jinou strategii strategii volí komunisti - budou podporovat veřejné hlasování. Jejich vedení se rozhodlo, že nebudou hlasovat pro Václava Klause. Na druhou stranu ani neslíbili, že to znamená podporu Jana Švejnara.

Co bude s absentéry?

Zda v pátek přijdou i absentéři, senátoři Josef Kalbáč a Karel Barták (nez.), bude šéf lidoveckého senátního klubu Adolf Jílek zjišťovat ve středu ráno, kdy oba navštíví.

ČTĚTE TAKÉ: U komunistů vře spor o Bobošíkovou

Poslanci ODS na jednání klubu potvrdili staronovou strategii na páteční volbu prezidenta: znovu budou trvat na tajné volbě. "Opakování veřejné volby by mohlo vést k ústavní krizi, protože by mohli být zvoleni dva prezidenti," řekl serveru TÝDEN.CZ poslanec Petr Pleva z ODS.

ČTĚTE TAKÉ: Komunisti tají strategii pro druhou volbu

Ať už se bude volit tajně nebo veřejně, jisté je, že jeden rýsující se obchod definitivně padl. Komunisté hodlali vyměnit podporu pro Švejnara za odmítnutí radarové základny na českém území. Odmítl to nejdřív předseda zelených Martin Bursík a po něm i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nominovaný za tuto stranu. Ministr dál stojí za Švejnarem.

"Kandidatura Jana Švejnara by měla smysl, abychom přinesli nový druh a něco osvěžujícího do české politiky. Kdyby to vedlo jen k tomu, že bychom nadále tedy snižovali politickou kulturu, tak to pozbývá smysl," uvedl šéf české diplomacie, jenž v koaliční vládě zastupuje zelené.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ