
"Rozhodli jsme se pro nulovou toleranci. Nebudeme už nadále trpět lidi, kteří narušují pořádek, dopouštějí se přestupků či trestných činů," uvedl starosta. Na sídliště se v poslední době stěhují sociálně slabí obyvatelé z jiných regionů i ze Slovenska. Situace je zde napjatá.
FOTOGALERII STŘETŮ NALEZENTE ZDE
Město se proto podle Šťovíčka spojilo s úřadem práce, policií, majiteli domů, hygienickou službou, stavebním úřadem a hasiči. "Zjišťujeme, odkud se nám rodiny do Janova stěhují a zda pobírají sociální dávky. Začali jsme v nejproblémovějších domech. Kontrolujeme, zda nejsou dávky zneužívány. Strážníci i státní policie začali řešit okamžitě oznámení o případných přestupcích či trestných činech," řekl Klika.

"Město však na všechno nestačí. Musí konat stát, zejména v legislativní oblasti. Dosud všechno platíme z rozpočtu, politici sem jezdí a slibují. To je bohužel zatím všechno," dodal Klika.
ČTĚTE TAKÉ: Janov sčítá škody po bitvě. Policie obvinila 12 výtržníků
Bitva o Janov očima policie, radikálů a přihlížejících
Bili se s extremisty v Janově. Dostanou medaile
V diskusi občané upozornili, že problém eskaloval po prodeji obecních bytů v Janově. "Město si prodejem domů usnadnilo práci. Každé opatření nyní stojí peníze a nemyslete si, že vám je dneska někdo dá. Je krize, krachovat budou i firmy. Řešením nejsou ani stravenky, s nimi se šmelí," uvedl jeden z občanů.

Romové z janovského sídliště si ale v diskusi stěžovali, že město neoslovilo s řešením problému romské aktivisty. "Osadní výbor v Janově je otevřen pro všechny. Vypíšeme výběrové řízení na terénní pracovníky sociálního odboru pro Janov i na strážníky. Musejí ale splnit kritéria včetně vzdělání, vysvětlil Klika. Městská policie poté řešila incident, kdy dva z Romů údajně urazili při odchodu ze sálu jednoho z diskutujících.
Kvůli řešení problému Šťovíček pozval občany na středeční veřejné projednávání integrovaného plánu rozvoje janovského sídliště v místní základní škole.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková, archiv