Protikorupční policie v pondělí večer obvinila polského lobbistu Jacka Spyru a další osobu z pokusu o podvod ve spolupachatelství. Spyra údajně nabízel majiteli Agrofertu Andreji Babišovi, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku.
Polský lobbista i druhý obviněný jsou zatím v cele předběžného zadržení, o případném návrhu na vazbu zatím nebylo rozhodnuto, uvedl server Novinky s odvoláním na mluvčí protikorupční policie Alenu Vokráčkovou.
Vyšetřování v Polsku se týká údajné korupce při privatizaci Unipetrolu, který získal polský koncern PKN Orlen. Na Babiše se Spyra obrátil minulý týden s tím, že v Polsku mají vysocí státní představitelé zájem na jeho kriminalizaci a že může tuto snahu zastavit. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení.
Mediální zástupce Agrofertu Holding Miloš Růžička ČTK řekl, že kriminalisté dvojici podezřelých zadrželi přímo na schůzce, na které měl zástupce firmy Spyrovi peníze předat. Na zatčení obou mužů se podílel i Útvar rychlého nasazení a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Kdo je druhou zadrženou osobou, nechtěli policisté sdělit. Růžička v úterý televizi Nova řekl, že Babiš se pondělní schůzky nezúčastnil.
Setkání, které monitorovala policie, i následné zatýkání se podle Novy odehrálo v sídle Agrofertu. Peníze na úplatek poskytli jednomu z právníků společnosti kriminalisté, Spyra si je ale nevzal. Podle Novy prý řekl, že se transakce musí uskutečnit jinak a jinde. Policisté ho poté zatkli.
Mluvčí krakovského státního zastupitelství Jerzy Balicki ČTK řekl, že polský prokurátor v Krakově, který se případem zabývá, se nemůže k informacím zveřejněným v českých médiích vyjádřit. "Věc má na starosti skupina, která působí v Čechách, v Krakově se zabýváme záležitostmi ohledně prodeje Unipetrolu, které nejsou s uvedeným případem bezprostředně spojeny," uvedl Balicki.
Český petrochemický podnik Unipetrol získal před dvěma lety v privatizaci polský koncern PKN Orlen. Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění kolem Unipetrolu rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel proslulým výrokem o "pěti na stole v českých" údajně řekl o pětimilionový úplatek. Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.
Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen českým partnerem Orlenu.
Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřují také polští policisté. Zmínil se o ní bývalý člen vedení PKN Orlen Krzysztof Kluzek. Podle jeho výpovědi před zvláštní komisí polského parlamentu mělo být na úplatcích mezi české a polské politiky rozděleno 42 milionů eur (1,2 miliardy korun). Tyto informace prý Kluzek obdržel od lobbisty Spyry.
Foto: ČTK