Lodě místo náklaďáků. Suť se může vozit po řece
15.03.2008 09:00
Pražské ulice každý den zatěžují plně naložená nákladní auta, která odvážejí suť a zeminu z velkých dopravních staveb. Přitom by podle lodních dopravců stačilo přesunout odpad do lodí na Vltavu. Tam už by náklad nikoho neotravoval. Stavbaři ale namítají, že je lodní doprava příliš drahá.
"Je škoda, že tam, kde je stavba blízko vody, se lodní doprava nevyužívá. Sutě a zeminu zatím neustále převážejí náklaďáky, které nebývale plundrují silnice a zatěžují životní prostředí," říká Jan Kafka za Svaz dopravy a České přístavy.
Například u stavby tunelu Blanka, který v pražské Troji ústí poblíž Vltavy, se podle Kafky lodní přeprava odpadu nabízí sama. Přivítal by ji i tamní starosta Tomáš Drdácký. "Měli jsme problém, že nám tady náklaďáky jezdily po silnicích a omezovaly dopravu. To se teď zatím podařilo vyřešit - používají vnitroareálovou komunikaci. I tak by pro nás byla lodní doprava lepší variantou než nákladní auta," přiznává Drdácký.
Vodní dopravci by chtěli sehrát roli i u dalších silničních staveb - v Komořanech, ve Slivenci, zvažují dokonce i Letnou. "Vodní doprava je celoevropsky uznávaná jako obor, který nejméně znečišťuje a poškozuje životní prostředí," podotýká Kafka.
Nabídka lodních dopravců ale pochopitelně není tak nezištná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Chtějí sice šetřit silnice a zachraňovat vzduch, ale také myslí na vlastní kapsu.
Lodě prostředí nezachrání
Pražský magistrát, který silniční stavby platí, se ale domnívá, že lodní doprava by životní prostředí v metropoli nezachránila. "Problém je v tom, že se beztak z každé stavby musí nejprve odpad odvézt náklaďákem. Neviděl jsem v Praze ještě stavbu, ze které by se to házelo rovnou do lodě," upozorňuje mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Proti lodní dopravě jako takové však nic nenamítá. "Je ale potřeba řešit to případ od případu. Nedá se to využít všude. Každopádně v minulosti nám lodě už odpad vozily," dodává Wolf. Vodní dopravci tímto způsobem například vyváželi stavební materiál od Letenského tunelu, Palladia na náměstí Republiky nebo Prague Marine v Holešovicích.
"Teď se ale, nevím proč, dává přednost náklaďákům a naše lodě jsou nevyužité," říká Kafka. Stavbaři na to ale odpověď mají. "Například u stavby metra Ládví jsme nakonec dali přednost jinému přepravci, protože lodní doprava byla příliš drahá," tvrdí mluvčí Metrostavu František Polák.
Metrostav nyní jedná o další zakázce, kde by mohli právě lodní dopravci uspět. "U stavby tunelu Blanka v současné době zvažujeme tři možné způsoby odvozu odpadu - po silnici, po železnici a po vodě. Všechno ale bude záležet na penězích," podotýká Polák. Vodní dopravci nicméně namítají, že jejich doprava je stejně drahá jako ta silniční, navíc investorovi odpadají další náklady. "Město už potom nemusí platit žádné zničené silnice. Suť se jen naloží do lodě a pak už nikoho neobtěžuje," dodává Kafka.
Foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.