Logo je málo úderné, míní Knížák

Domácí
5. 9. 2007 16:15
Primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Smějí se logu?
Primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Smějí se logu?

Primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Smějí se logu?Nové olympijské logo Prahy pobuřuje grafiky. Nejvíce jim vadí nevýraznost, průměrnost, infantilní typografie a nečitelný letopočet. "Je neuvěřitelné jak taková, s prominutím prasárna, mohla vyjít jako vítězné logo ve výběrové soutěži," pustil se tvrdě do výtvoru Petr Krejzek z grafického studia ReDesign.

Podobný názor má také vedoucí ateliéru Tvorba písma a typografie na VŠUP František Štorm, který spíš než autory kritizuje zadavatele. "Logo pro pražskou kandidaturu olympiády 2016 je nepovedené. To není vina autorů, ale zadavatelů. Při zadávání grafických prací tohoto druhu obecně existují dva rozdílné přístupy: buďto se sestaví odborná porota složená z profesionálů a vyhlásí se veřejná soutěž, anebo soudruh ředitel někde na golfu osloví kumpána, aby to jeho šikovná vnučka nějak namalovala." Autor loga Eduard Kauba kritikům vzkazuje: "Já jsem se svojí prací maximálně spokojený, logo je úplně jiné než návrhy ostatních měst, a to byl taky můj záměr. Chtěl jsem vytvořit něco originálního a to se povedlo. Většinou to tak bývá, že když lidem ukážete něco odlišného, tak to hned odsoudí. Logo provokuje, a to je dobře".

FOTOGALERIE: Loga kandidátů na pořádání OH 2016

Na úterním slavnostním představení loga vysvětloval Eduard Kauba, co ho k závěrečnému návrhu vedlo. "Jen zúčastnit se olympijských her je pocta a vyhrát je ta největší čest. Proto jsem jako symbol vybral vavřínovou ratolest. Na počest vítězství. Taky jsem chtěl, aby logo bylo optimistické, jednoduché a dynamické." Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka se však tento záměr nezdařil. "Logo je podle mého názoru nevýrazné a špatně zapamatovatelné. Navíc bych osobně ani nepoznal, že se týká olympijských her," řekl. "Milan Knížák asi netuší, že je zakázáno používat v logu olympijské symboly, takže je docela těžké nějak vyjádřit vztah k olympijským hrám, já jsem použil vavřínovou ratolest, která se k hrám vztahuje. Mě třeba některé návrhy ostatních měst připadaly jako znak cestovní kanceláře", vysvětluje podobu loga Eduard Kauba. Kompletní vyjádření odborníků, které oslovil TÝDEN.CZ, naleznete na konci článku.

Proč vyhrál Kauba? Logo bude dobře vypadat na tričku

Podle společnosti Praha olympijská, která koordinuje aktivity související s kandidaturou Prahy na LOH 2016, stálo logo 200 tisíc korun. Peníze putovaly na účet vítěze výběrového řízení, jímž se stal Eduard Kauba. Výběru se zúčastnili celkem tři grafici, kromě vítěze ještě Aleš Najbrt a Petr Šejdl. Mluvčí Prahy olympijské Karel Tejkal redakci TÝDEN.CZ prozradil, že účastníci byli z časových důvodů vybráni podle referencí, jména a kvality.

Diskutované logo PrahyNávrh Kauby prý zvítězil především proto, že nejlépe splnil zadání. "Nechtěli jsme jen logo, které vypadá hezky na papíře. Návrh pana Kauby jsme vybrali především proto, že se s ním dá dále pracovat, je dobře marketingově využitelné. Bude totiž dobře vypadat na tričku, propisce, bilboardu nebo za brankou na stadionu. To, že se někomu nelíbí, je normální, své o tomhle vědí v Londýně, kde se logo nelíbilo většině lidí."

Tejkal osvětluje okolnosti při zadávání zakázky: "Na velkou veřejnou soutěž nebyl čas, museli jsme logo vytvořit rychle, proto jsme vsadili na zvučná jména a kvalitu. Podle nás splňuje všechna kritéria, líbilo se odborné porotě, která ho vybrala - tedy fotografům, novinářům, marketingovým grafikům i ostatním lidem z magistrátu, kteří se na celém procesu podíleli."

Za rok změna?

Pokud pořádání LOH 2016 nakonec opravdu hlavnímu městu připadne, je možné čekat ještě dvojí změnu loga. Pokud se Praha (která je momentálně uchazečským městem) stane příští rok jedním z kandidátských měst, dostane právo na vytvoření nového konceptu. S tím počítá i Tejkal. "Pak následují dva scénáře - buď se ukáže, že stávající logo se osvědčilo, a zůstane, nebo se rozhodneme vytvořit nové. V tom případě bychom už uspořádali velkou celorepublikovou soutěž, ze které by vzešel vítězný návrh."

Vybraný pořadatel LOH, který bude znám 2. října 2009, poté bude mít opět možnost vytvořit zcela nové olympijské logo nebo zůstat u původního návrhu. V každém případě to bude poslední verze.

Být proti je teď moderníLondýnské logo, které v Británii vyvolalo převážně odpor

Jak už bylo řečeno, Praha není jediná, kdo má problémy s prezentací. Když letos v červnu představil své logo Londýn, zvedla se proti němu v celé Británii vlna nesouhlasu a odporu. Podle průzkumu BBC s logem nesouhlasilo 80 procent dotázaných, svůj nesouhlas dávali najevo také umělci, sportovci či politici. Zatímco v případě Prahy zní z úst kritiků především slova jako jednoduché, průměrné či nevýrazné, Britům naopak vadila přílišná extravagance a nepřehlednost.

K TÉMATU: Londýn řeší "ohyzdné" logo

CO ŘEKLI O LOGU:


Petr Krejzek, studio ReDesign


"Je neuvěřitelné, jak taková, s prominutím "prasárna", mohla vyjít jako vítězné logo ve výběrové soutěži. Ale nedivím se. Po peripetiích s krásným "bublinovým" logem České republiky a reakcemi veřejnosti na Kaplického Chobotnici chápu, že děsivý průměr a infantilní typografie má v politických kruzích zelenou. Vzhledem k tomu, že v roce 2016 už lidstvo bude pomalu přistávat na Marsu, doufám, že olympiáda s touto typografickou kvaškou se v Praze pořádat nebude."

 

Milan Knížák, generální ředitel Národní galerie v Praze

Podle mého názoru je málo výrazné, osobně bych ani nepoznal, že se jedná o logo k olympijským hrám. Rozhodně je špatně zapamatovatelné, na tak významnou akci, jakou je olympiáda, je příliš jednoduché, mělo by být výraznější, údernější.

 

František Štorm, vedoucí ateliéru Tvorba písma a typografie na VŠUP


"Logo pro pražskou kandidaturu olympiády 2016 je nepovedené. To není vina autorů, ale zadavatelů. Při zadávání grafických prací tohoto druhu obecně existují dva rozdílné přístupy: buďto se sestaví odborná porota složená z profesionálů a vyhlásí se veřejná soutěž, anebo soudruh ředitel někde na golfu osloví kumpána, aby to jeho šikovná vnučka nějak namalovala. Zelený letopočet ve tvaru ratolesti svou nečitelností navíc věrně ilustruje nehorázné financování komerčního sportu z mých daní. Jaký pán, takový krám i logo."


Foto: www.prahaolympijska.cz, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ