Přední český výrobce radarů a elektronických systémů společnost RETIA se před několika měsíci stala součástí holdingu Czechoslovak Group (CSG). Je strategickým podnikem českého obranného průmyslu nejen v oblasti výroby a vývoje radarových systémů, ale i systémů velení a řízení a speciální elektroniky. V rámci holdingu pokračuje ve vývoji špičkových systémů jak pro ozbrojené složky, tak i pro civilní sektor.
ReTWisPardubická RETIA se již přes deset let zabývá také vývojem lokalizačních a komunikačních systémů. Její přenosný radar ReTWis určený k detekci a lokalizaci osob za překážkami loni budil zasloužený ohlas i na světových veletrzích, společnost ale pracuje i na dalších zajímavých projektech. Lokalizační radary ReTWis 4.3 a ReTWis 5 jsou neocenitelnými pomocníky v situacích, kdy určení přesné polohy osob za překážkami pomáhá zachraňovat lidské životy. Radar založený na ultra-širokopásmové technologii "vidí" skrz většinu běžných stavebních materiálů jako jsou cihly, dřevo nebo beton. Do vzdálenosti až 40 metrů (ReTWis 4.3 do 20 metrů) umožňuje zobrazit živé cíle a rozlišit i nepatrný pohyb, jakým je třeba dýchání. Díky tomu nachází uplatnění při vyhledávání a záchraně přeživších osob v troskách budov po přírodních katastrofách, ale i při akcích bezpečnostních složek. Například zásah proti teroristické skupině je s ReTWisem snazší a bezpečnější díky znalosti rozmístění osob v místnostech. Přiložením radaru ke stěně kamionu pak mohou být odhaleny nelegálně pašované osoby.
RetLoc
Odborníci ve společnosti RETIA pracují i na unikátním systému RetLoc, který je určený primárně ke sledování pohybu hasičů a záchranářů v prostředí bez pevné infrastruktury. Při požáru v budově je důležité, aby pohyb hasičů uvnitř byl rychlý a trval co nejkratší dobu. Systém RetLoc hasiče v objektu sleduje a pomáhá tak veliteli zásahu určit, který hasič potřebuje posily i jakou cestou se dostal na místo, což přesun posil zrychlí. Systém navíc dokáže vyhodnotit neobvyklé chování a upozornit například na záchranáře, který dlouho leží na stejném místě a mohl by být zraněn. I když RetLoc nenahrazuje klasickou rádiovou komunikaci mezi hasiči a velitelem, umožňuje zasílání krátkých předdefinovaných zpráv.
ReSen
Dalším aktuálním projektem společnosti je ReSen, systém detekce a lokalizace narušitele blízkého okolí vozidla vojáků na misích. Vojáci se tak nemusí strachovat, že budou zblízka napadeni nebo jim někdo na vozidlo nastraží trhavinu. V době, kdy celá posádka při plnění své mise opustí vozidlo, ReSen může poskytnout informaci o narušení prostoru buď okamžitě, nebo na vyžádání. Systém dokáže poskytovat i souhrnné informace o pohybu narušitelů ve sledované oblasti v průběhu času, a usnadnit tak posádce hledání nastražených pastí umístěných na odstavené vozidlo a do jeho blízkosti.
Systémy pro armádu a NATO
RETIA rozšiřuje své portfolio speciální elektroniky a systémů pro nejrůznější uživatele a v rámci holdingu CSG pokračuje ve své úspěšné tradici. Již dříve například pro českou armádu úspěšně modernizovala protiletadlový raketový komplet SA-6 KUB, dodala systém velení a řízení protiletadlové obrany RACCOS a nový radar krátkého dosahu REVISOR. Pro civilní sektor dodává záznamové systémy rodiny ReDat, mezi nimi pokročilé softwary napřílad pro rozpoznávání hlasu. Společnost RETIA je také jedním z mála českých subjektů, který má zkušenosti z mezinárodního vyzbrojovacího projektu Severoatlantické aliance - podílela se například na výrobě pozemního komponentu systému AGS (Alianční systém průzkumu povrchu).
Jedním ze současných projektů je spolupráce s izraelským radarovým výrobcem ELTA Systems v soutěži na dodávku radarů protivzdušné obrany MADR pro Armádu ČR. V jeho rámci by se 30 procent výroby a 40 procent služeb životního cyklu zajišťovalo prostřednictvím společnosti RETIA v České republice. Součástí projektu je i přenos unikátní linky na výrobu anténních modulů prostřednictvím nejmodernější galium-nitridové technologie do Česka.
Lokalizační systémy pardubické firmy RETIA zachraňují životy
Domácí
7. 11. 2016 04:25
ReTWis. Jak to funguje?
Autor: - PR - Foto: archiv