Alkoholová aféra
Loňská a starší kořalka se smí prodávat, datum výroby však mnohdy chybí
26.09.2012 22:48 Aktualizováno 27.09. 12:38
Od čtvrtka je možné prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba, řekl po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Opatření vejde v platnost ve čtvrtek prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Nařízení s podobou formuláře takzvaného rodného listu ve středu vláda přijala, ve čtvrtek ráno nabyla účinnosti. Na některých lahvích však není datum výroby uvedeno.
Po notifikaci rozhodnutí by v průběhu několika dnů měl být obnoven i vývoz alkoholu ze země, uvedl předseda vlády. Podle Hegera Evropská komise, se kterou jsou čeští úředníci průběžně ve styku, nemá k opatřením výhrady.
Kontroly v obchodech a restauracích budou intenzivní nejméně ještě několik týdnů. Podle Hegera je cílem zvýšení odpovědnosti prodejců za to, co lidem nabízejí."To, že vláda schválila opatření neznamená, že všichni vezmou útokem restaurace a začnou pít všechno, co je kde po ruce," varoval nicméně ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) s tím, že riziko metylalkoholu na české trhu stále bude. Nečas připomenul názor orgánů činných v trestním řízení, že je ve všeobecné známosti, že alkohol s obsahem metanolu je jedovatý. Lidé, kteří by jej přesto nabízeli, se tak mohou dopouštět ne pouhého přestupku, ale i trestného činu obecného ohrožení a možná i dalších.
Otevřené lahve s tvrdým alkoholem budou muset být zlikvidovány. "Výjimkou mohou být drahé lihoviny, které majitelé nechají otestovat v laboratořích," řekl Heger. Pro lahve tvrdého alkoholu ve skladech budou muset distributoři získat doklad původu alkoholu do 60 dnů, jinak bude zlikvidován, doplnil s tím, že za prokazatelně zlikvidovaný alkohol bude stát vracet už vybranou spotřební daň.
"Likvidace proběhne u odborných složek, to se bude muset ještě upřesnit," uvedl Nečas s tím, že lze předpokládat vrácení daní ve výši stovek milionů korun. Protože ale restaurace budou muset znovu alkohol nakoupit, státní kasa by neměla o tyto daně přijít. "Alkohol nejasného původu bude zničen podle zákona o odpadech," doplnil Bendl.
Na některých lahvích tvrdého alkoholu není uvedeno datum výroby, takže u části lihovin uložených ve skladech bude obtížné rozlišit ty vyrobené před rokem 2012. Uvedl to šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Problém se podle něj týká pouze domácí produkce. Někteří velcí výrobci lihovin jako Jan Becher ale mají datum výroby obsaženo ve výrobní šarži.
"Přibližně jedna třetina lihovin, které jsou nyní ve skladech obchodníků, byla vyrobena před koncem roku 2011," uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Juračka jeho slova potvrdil.
Společně s uvolňováním prodeje v ČR chce česká vláda odblokovat i export v Česku vyrobeného alkoholu do zahraničí. Zastaven byl minulý čtvrtek, vláda tak předešla analogickému kroku Evropské komise. Nyní je proto rozhodnutí o uvolnění exportu také v rukou české strany, která ale své kroky konzultuje s Bruselem.
Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent platí od pátku 14. září. Kabinet tak reagoval na sérii úmrtí a vážných onemocnění způsobených nápoji obsahujícími metylalkohol. Doposud zemřelo 26 lidí. Vláda později na nátlak Evropské komise zakázala i export lihovin.
Případy otrav se rozšířily do devíti krajů. Desítky lidí byly hospitalizovány, někteří budou mít doživotní následky, především poškozený zrak. Policie zatím kromě dvou hlavních aktérů v kauze obvinila i menší distributory a prodejce. Dohromady tak trestnímu stíhání čelí více než čtyřicet lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.