Od začátku ledna by mělo až dvacet vojáků ze 601. skupiny speciálních sil nahradit policejní Útvar rychlého nasazení v Kábulu. Policisté tam zajišťovali bezpečnost zastupitelského úřadu. V pondělí o tom rozhodla vláda.
Vojáci 601. skupiny speciálních sil v prosinci ukončí svou misi na jihu Afghánistánu v rámci mise Enduring Freedom. To byl jeden z kompromisů, který zajistil schválení mandátu pro české síly v Afghánistánu, který blokovala ČSSD. Na konci léta ministr obrany Martin Barták v Otázkách Václava Moravce ale řekl, že vojáci ze 601. skupiny speciálních sil by se mohli do Afghánistánu vrátit v nové roli - jako strážci českého velvyslanectví.
ČTĚTE TAKÉ: Na českého diplomata mířily kulomety a samopaly
V pondělí tento bod projednala a schválila vláda. Pokud návrh projde parlamentem, 601. skupina by mohla od počátku ledna začít působit v Kábulu. "To bylo částečně na můj popud. Domluvil jsem se s panem ministrem Bartákem a s velitelem 601.," vysvětluje ředitel Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libor Lochman.
"Máme dvacet lidí podstav a teď máme výběrová řízení. A vzhledem k tomu, že máme ještě misi v Islámábádu, kde budeme navyšovat počty, a v Bagdádu, tak jsme si říkali, že by to na určitou dobu mohli převzít vojáci. A oni jsou ochotní to převzít. Dali jsme jim čtrnáctidenní výcvik a myslím, že to budou dělat dobře."
Plán je vyslat do Kábulu až dvacet vojáků zatím na dobu jednoho roku. "Jestli vláda schválila misi od 1. ledna, tak máme nejvyšší čas to projednat," říká poslanec za ODS Jan Vidím. "Předpokládám, že zítra na výboru pro obranu dostaneme informaci od ministra a sešli bychom se ještě někdy během říjnové schůze a tam by to výbor projednal. Optimisticky nepředpokládám, že by s tímhle měl být problém."
Policistů bylo v Kábulu mnohem méně než dvacet, ale jak říká Lochman: "Vojáci mají tenhle přístup". Kromě nedostatku lidí u URNY se ještě jako důvod změny ochránců velvyslanectví zmiňuje to, že v Afghánistánu už působí čeští vojáci, což misi 601. skupiny speciálních sil usnadní, a také zhoršující se situace v zemi. Vojáci 601. se podle dostupných informací dostávali během dosavadní mise na jihu do střetů s Talibanem, takže nepřítele do jisté míry znají.
Naposledy došlo k útoku na český diplomatický konvoj, při kterém byli zraněni dva příslušníci URNY, před dvěma lety. Tehdy ve vozidle cestoval vedoucí české diplomatické mise Filip Velach, který vyvázl bez zranění. Policistům se při přestřelce podařilo zabít tři útočníky.
Foto: army.cz