
Lidská práva stojí nad trestním řádem. Zhruba tak shrnula soudkyně pražského městského soudu Veronika Boháčková výrok, jímž rozhodla, že sedmačtyřicetiletá Izraelka Sheli Kazanská nebude vydána k trestnímu stíhání do bývalé vlasti, Běloruska.
Návrh na vydání Kazanské posoudil soud jako nepřípustný, a to i přesto, že zákonné podmínky byly splněny. „Vydáním Sheli Kazanské do Běloruska by byla ohrožena její základní práva," odůvodnila svůj verdikt předsedkyně soudního senátu Boháčková. Dodala, že vydáním by byla porušena i česká ústava. Listina základních lidských práv a svobod totiž zaručuje každému člověku právo na spravedlivý proces; toho by se podle zpráv řady nevládních organizací Kazanská v Bělorusku nedočkala.
O PŘÍPADU ČTĚTE: České soudy možná vydají Izraelku do Běloruska
Na základě těchto skutečností Boháčková propustila Izraelku na svobodu. Státní zástupkyně Iva Bicanová se vzdala práva na stížnost, případ je tak definitivně u konce. „Cítím se velmi šťastná, chtěla bych poděkovat především svému advokátovi," byla první slova dojaté Izraelky po opuštění jednací síně. V té jí drželi palce syn Roman či druh Grigorij Baram.
Kazanskou zadržela letos v září policie při odbavení k odletu do Tel Avivu. Od té doby seděla žena ve vazební věznici. „Úplně jsem z toho šoku zapomněla hebrejštinu, oprášila jsem si tak některá anglická slovíčka," vzpomněla Kazanská na dobu za mřížemi. „Dvouměsíční pobyt v žaláři bych doporučila všem dívkám, které sní o zázračné dietě," usmívá se žena. Zda bude po Česku žádat náhradu škody za pobyt ve vazbě, se zatím nerozhodla. „Musíme se o tom s klientkou ještě poradit," uvedl její obhájce Richard Maleček.
Běloruská prokuratura vinila Kazanskou ze spáchání podvodu, jenž se týká zvlášť velké sumy. Částka, kterou si žena měla před deseti lety vypůjčit, byla ale jedním z několika sporných momentů případu. Podle zatýkacího rozkazu to bylo necelých osm tisíc amerických dolarů; běloruské úřady však v extradičních materiálech uvedly dvojnásobnou částku. „Dluh musí být stejně ještě dělen dvěma, peníze jsem si totiž půjčovala se společníkem Sergejem Novikem," prohlásila minulý týden před soudem Kazanská. Dnes dodala, že z Izraele uhradí zbytek sumy, který po ní věřitelé ještě žádají.
V průběhu zasedání navíc vyšlo najevo, že Interpol začal ženu stíhat teprve v září letošního roku. Advokát Kazanské Richard Maleček proto upozornil na fakt, že by eventuální trestný čin mohl být promlčen či by se na něj mohla vztahovat dřívější prezidentská amnestie.
Foto: Lucie Pařízková