Majitelé chtějí vypovídat z nájmu bez udání důvodu, ministr je proti

Domácí
23. 11. 2010 16:23
Soud může o výši nájemného rozhodovat i několik let.
Soud může o výši nájemného rozhodovat i několik let.

V lednu začne platit zákon o deregulaci nájmů. Přestože majitelé domů tento vládní krok vítají, chybí podle nich ještě vyřešit druhou část problému. Obávají toho, že místo zákona bude ceny nájemného diktovat soud, což prý poškodí všechny. Zejména jim chybí možnost pronajímatele ukončit nájemní smlouvu výpovědí bez udání důvodu. To odmítá ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Podle zástupců majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí (OSMBD) upravuje vláda jen ekonomickou situaci, zatímco právnické vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem zůstávají nevyřešené. A nepomůže ani soud.

Jen díky deregulaci dojde podle předsedy OSMBD Tomislava Šimečky k potřebné ekonomické reformě v oblasti bydlení. "Kdo bude chtít byt za tržní cenu, tak ho najde, takže se majitelé začnou o své nájemníky bát a nebudou chtít, aby odešli," tvrdí Šimečka, podle kterého je novela krok dobrým směrem.

Ať se lidé mohou dohodnout, na čem chtějí

Vláda však podle sdružení majitelů nemovitostí vyřešila jen jednu část problému týkajícího se nájemního bydlení. Právní vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem se i nadále budou řídit starými předpisy.

"Možnosti dohody mezi lidmi jsou v této oblasti stále velice svázané a my chceme, aby účastníci právního aktu vešli do vztahu dobrovolně a svobodně s tím, že považují smluvené podmínky jsou nejvýhodnější pro obě strany," vysvětlil Šimečka. Dokud nebudou mít lidé právo se libovolně dohodnout, bude hledání kompromisů i nadále komplikované.

Advokátka Hana Marvanová se problematikou deregulace zabývá dlouhodobě.Advokátka Hana Marvanová upozorňuje na to, že ani soudní pře nemusí problémy s nájmem vyřešit. "Soud, tak jak dnes funguje, bude pravděpodobně trvat několik let a ve většině případů nájemníci prohrají, budou muset doplatit nájem a soudní poplatky," varuje Marvanová.

Většina nájemníků však na pokuty nebude mít peníze a majitelé domů tím nic nevyřeší. "Apelujeme proto na naše členy, aby předtím, než podají žalobu, vynaložili maximální úsilí o nalezení kompromisu," vzkazuje Šimečka.

Soud není řešení

Podle Marvanové se tímto způsobem nahradí regulace zákonem regulací soudním rozhodnutím. "Přitom soud není součástí smluvního vztahu a nemůže se rozhodovat podle toho, zda se mu vyplatí v lokalitě bydlet, jak moc se mu byt líbí a podobně. Opět tak skončíme u úředního diktátu v podobě výše nájmů," tvrdí Marvanová.

Sdružení vidí řešení v zavedení práva majitele ukončit smlouvu bez udání důvodu, ale s dvouletou výpovědní lhůtou, během které si nájemce musí najít jiné bydlení nebo uzavřít s majitelem novou dohodu.

"Soud může trvat pět let, výpovědní lhůta jen dva roky a navíc dává prostor reflektovat sociální potřeby nájemníků," tvrdí Šimečka. Odborníci se navíc shodují v tom, že je třeba situaci řešit urychleně.

U Evropského soudu pro lidská prává totiž leží žaloba šesti tisíc majitelů na český stát, kteří podle polského precedentu tuto při nejspíše vyhrají. "Náklady za vzniklé škody z regulovaného nájmu tak zaplatí všichni daňoví poplatníci," zdůrazňuje Marvanová.

Ministr považuje návrh OSMBD za předčasný

S návrhem OSMBD, aby do projednávané novely občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení byla doplněna možnost pronajímatele ukončit nájemní smlouvu výpovědí bez udání důvodu, nesouhlasí ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.„Je nutné si uvědomit, že i když se bavíme o volném trhu s nájemním bydlením, je potřeba garantovat určitý sociální rozměr. Byt není auto nebo reklamní plocha, u kterých zrušení nájemní smlouvy ještě nemusí znamenat ohrožení základních existenčních jistot jednotlivce. Byt je pro mnoho lidí jedním ze základních pilířů životních jistot. Proto si myslím, že stávající návrh novely Občanského zákoníku, který tuto možnost neobsahuje, je správným řešením. Výjimkou samozřejmě zůstává situace, kdy majitel potřebuje bytovou jednotku pro svou vlastní potřebu," říká Kamil Jankovský.

Návrh OSMBD ministr považuje za předčasný. Po šedesáti letech regulace nastává nyní pro všechny strany zcela nová situace. „Jsem přesvědčen, že minimálně tři nebo čtyři roky ještě tato možnost do našeho právního systému nepatří," uvedl ministr.

Sdružení nájemníků posílí služby v krajích

Sdružení nájemníků ČR posílí právní a organizační služby v regionech. Učiní tak na žádost ministerstva pro místní rozvoj kvůli blížícímu se konci regulace nájemného. V regionálních poradnách sdružení můžou lidé získat například návrhy smluv nebo podání.

"Přestože tento termín je již více než čtyři roky znám, předešlé vlády se příliš nevěnovaly jeho komunikaci. Snažíme se nyní tuto situaci na poslední chvíli řešit," uvedl ministr Kamil Jankovský.

Druhý největší vlastník nájemních bytů v Česku, skupina CPI, chce podle svého dnešního sdělení nájemníkům v sociální nouzi prominout některé poplatky. Týká se to například penále za prodlení s platbami nájemného nebo poplatků při výměně bytů ze zdravotních důvodů, ne samotného nájemného.

Žádat o zproštění poplatků z důvodů sociální nouze můžou nájemníci CPI přes formulář, který bude k dispozici na webových stránkách společnosti a v tištěné podobě v klientských centrech. K žádosti bude třeba dodat také potvrzení z úřadu práce či správy sociálního zabezpečení nebo od lékaře. Zvláštní komise pak každý měsíc žádosti projedná a rozhodne o jejich oprávněnosti. Žadatele následně vyrozumí o výsledku. Firma má ve fondu pro rok 2011 milion korun.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400 000 bytů v Česku.

Autor: - han -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ